Sarı Kaynak Teli

Sarı Kaynak Teli

Sarı kaynak teli, iki metalin birbiriyle ile olan kaynak yönteminin ergitileme ile birleşmesi amacıyla kullanılan tellere verilen isimdir. Kaynak telinin havayla teması kesmesine ve arkı sağlaması için ise ilave olarak karbondioksit veya karışım gazı kullanılır. Kaynak tellerinin içeriğinin farklı oluşuyla beraber bir çok çeşidi mevcuttur. Kaynak telleri her alanda kullanılır hatta günlük işlemlerimizi yaptığımız her maddede kaynak teliyle yapılmış bir işlem söz konusudur denilebilir. Sarı kaynak telleri de kaynak tellerinin bir çeşididir ve çoğu sektörde kullanılır. Aslında pirinç, bakır ve çinko alaşımlarının genel ismi olarak adlandırılır. Sarı pirinç kaynağı olarak da tanımlanan bir kaynak yöntemi haline gelmiştir. Birçok farklı üründe kullanılan kaynak işlemleri sarı kaynak yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. İyi bir akıcılık özelliği taşıyan bakır-çinko alaşımı sert lehim teli ile beraber kaynak işlemlerinde kullanılır. Sarı kaynak teli ismi verilen bu kaynak yönteminin başarılı sonuçları için kaliteli kaynak malzemelerinin ve yöntemlerinin kullanılması gerekmektedir.

Sarı Kaynak Teli Hangi Kullanım Alanlarına Sahiptir ?

Sarı kaynak telinin bir çok farklı alanda kullanılan bir yöntem olduğu bilinmektedir. Akıcılığı sayesinde oldukça verimli bir performans sunan sarı kaynak telinin bu nedenle de kullanım alanı oldukça geniştir. Bu kullanım alanlarından bazıları ise şu şekilde:

  • Havacılık sektörü ,
  • Savunma sanayisi endüstrisi ,
  • Tekstil sektörü ,
  • Ambalaj sektörü ,
  • Makine endüstrisi ,
  • Kalıp sektörü ,
  • Yedek parça firmaları ,

sıralanabilir. Kullanılan alanların fazlalığı her zaman kullanılacak olan ürünün kaliteli olması gerektiğini beraberinde getirir. Bu nedenle alanında uzman kişilerden tel temini yapmak büyük bir önem taşır.

Sarı Kaynak Teli Hangi Maddelere Göre Sınıflandırılır?

Sarı kaynak telinin birden fazla sektörde sıklıkla kullanılan beş farklı hali mevcuttur. Bu beş farklı hal sarı kaynak teli üretiminde bilinen ve kullanılan telin ve üretimin kendine özgü teknik bilgileri ile sınıflandırılmıştır. Sarı kaynak tellerinin sınıflandırılmasında malzeme ismi üretici firmanın oluşturduğu kodlarla sağlanmaktadır. Diğer bir sınıflandırılma çeşidindeki madde ise uygulama alanını ve özelliklerine göre sınıflandırmadır. Bu tipik beş sarı kaynak teli sınıflandırılmasında uygulama alanı ve özellikleri şu şekilde temel bir açıklamaya ver vermektedir; yüksek çekme ve iyi akışkanlık özelliklerini barındıran bakır çinko alaşımlı kaynak teli, yine yüksek çekmeyi akışkanlık özelliklerini barındıran fakat çinko kaplamaya zarar vermeyen kaynak teli ve iyi akışkanlığı sahip yüksek çekme gücü barındıran gümüş katkılı sert kaynak teli. Bu özelliklerin ve açıklamaların yanında sarı kaynak telinin sınıflandırılmasındaki en önemli maddeler telin kendine özgü yüzdelikle belirtilen kimyasal kompozisyonu, çekme dayanımı, telin çalışma sıcaklığı, ergime aralığı, tel tipi ve telin kullanım nedenine bağlı olarak telin çap ve boy ölçüleri olmuştur. Bu özellikler sarı kaynak teli kullanımının hangi alanlarda ve hangi hizmete tabi tutulacağına dair bilgi verir.