Akrilik Pleksi

Akrilik Pleksi çeşitleri ve özel ölçülü ürün imalat işlemleri

Akrilik Pleksi Nedir?

Akrilik Pleksi termoplastik bir malzeme olarak ticaret hayatında pleksi olarak isimlendirilir. Termoplastik malzeme ısı uygulandığında yumuşak bir hale gelen ısının kaybolması ile tekrar sert bir yapıya bürünen malzemedir. Cama karşı alternatif bir malzeme olarak kullanılması ile bilinir. Aynı zamanda darbelere karşı dayanıklı olması cama karşı alternatif kullanımına etki eden bir unsurdur. Akrilik veya pleksi olarak isimlendirilmekte bazı insanlar tarafından ise iki isim birlikte kullanılmaktadır.

Kullanılmaya başlanması 1933 yılına dayanmaktadır. Kullanıma sürülmesinden beş yıl önce üretimi gerçekleştirilmiş bir malzemedir. Ticaret hayatında kullanılan bu malzeme ışık geçirme özelliği en yüksek malzemedir. Şeffaf bir yapıda olması önemli bir özelliği olarak ortaya çıkar. Özellikle hava araçlarında cam kullanıldığında bu camın kırılmasının ortaya çıkardığı etkileri en aza indiren alternatif bir malzemedir.

Akrilik Pleksi günümüz koşullarında şeffaf ve darbelere karşı mukavemeti sayesinde tercih edilen bir malzeme olarak ortaya çıkar. Çok yüksek bir ışık geçirgenliği özelliği vardır. Bu özelliği camdan daha fazladır. Bu nedenle cam yerine çok rahat kullanılabilen bir malzemedir.

Akrilik Pleksi Kullanım Yerleri

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de bir çok kullanım alanı bulunan bu malzeme özellikle lens, boya, güvenlik bariyerleri, tıbbi cihazlar ve mobilyalarda kullanılır. Ekran teknolojisinin de vazgeçilmez malzemelerinden birisi olan akrilik LCD ekranlarda kullanım alanı olan bir malzeme. Berrak yapısı bir çok alanda kullanılabilmesine olanak sağlar.

Reklamcılık alanında oldukça çok kullanıldığı bilinmektedir. Reklam sektörünün gözde malzemelerinden birisi olarak kullanılması esnek ve dayanıklı yapısından dolayıdır. Kullanıldığı renk skalasına göre ışık geçirgenliği de değişir. Koyu renkli olarak üretim yapıldığında ışık geçirme özelliği en aza düşer. Beyaz olarak üretim yapıldığında en fazla ışık geçirgenliğine sahiptir.

Akrilik Pleksi normal bir cam ürününe göre yaklaşık altı kat kadar darbe dayanıklığına sahiptir. Kırılma anında keskin özellik göstermez. Çok değişik iklim koşullarına adapte olarak kullanılabilen bir malzeme olması kullanım yerlerini arttırır. Lens olarak kullanım yeri olması ile özellikle cama ikame olarak tercih edilmesi yaygın kullanım yeri olması önemli özelliğidir.

Reklamcılık Sektöründe Akrilik Pleksi

Reklam sektörü herkesin ilgi alanına giren bir sektör. İstense de istenmese de reklam mutlaka karşı karşıya kalınan bir konu. Reklamcılık sektöründe akrilik kullanılması da son derece yoğundur. Özellikle açık hava reklamlarının vazgeçilmeyen ürünü demek yanlış olmaz. Reklamcılar tarafından tercih edilmesinin en önemli sebepleri ışık dağıtımını iyi yapması, kırılmalara karşı olan mukavemeti, kolaylıkla şekil alması, kesim yapılmasının kolay olması gibi olgulardır.

Akrilik Pleksi günlük yaşamda karşımıza çıkan bir çok reklam panolarında mutlaka bulunur. Özellikle çevrede görülen ışıklı tabelalarda mutlaka kullanılan bir malzemedir. Lokantaların kullandığı menüler pleksi uygulamasının iyi örneklerinden sayılabilir. Buna benzer pleksi uygulamalarını günlük hayatın içinde olan bir çok sektörde bulmak mümkün. 3D lambalar yine pleksi kullanılan yerler arasında yer alır.