Pirinç Rulo ve Şerit

Pirinç Rulo/Şerit

Pirinç rulo/şerit, çok eski dönemlerden beri hayatımızın içerisinde bulunan bir maddedir. Pirinç, bakıra çinko katılarak elde edilen sarı renkteki alaşımların geneline verilen isim olarak bilinir. Pirinçte bulunabilen bazı elementler, kurşun, nikel, kalay, mangan, demir, alüminyum, arsenik, antimon ve fosfordur.

Geçmişten günümüze kadar ulaşan en eski pirinç malzeme, kalamin pirinci olarak bilinir. Pirincin en iyisi olarak bilinen çeşit Alfa çeşididir. Döküm için uygun olan tür ise Beta çeşididir. Kurşunlu pirinçler ise alfa-beta pirinç alaşımına eklenen kurşun ile elde edilmektedir. Bu noktada kurşun pirincin işlenebilir özelliğini arttırır. Diğer bir taraftan ise kırmızı pirinçler bakır, çinko ve kalay alaşımlıdır. Endüstri de ise pirinç alaşımı, daha çok korozyon dayanımın iyi olması ve sarı renginden dolayı dekoratif bir görünümde olması nedeniyle kullanılır. Bunların yanı sıra çubuk, profil, ve saç boru halinde ve yarı mamul olarak da kullanılır.

Pirinç Rulo/Şerit Özellikleri

Pirinç genel olarak kolay işlenebilen bir malzemedir ve tok yapısıyla bilinir. Beyaz pirinçler muhteviyatı %55’den daha azdır, bu yüzden kolay işlenemez ve kırılgan yapıdadır. Bunlar ancak toz haline getirilerek sert lehim işlemlerinde kullanılır. Dövülebilir pirinçler genellikle %62’nin üzerinde bakır içerir. Alfa pirinçler soğuk olarak işlenirken Beta pirinçler sıcak işlem gerektirirler. Pirinç malzeme kullanılarak birçok farklı çeşit ürün elde etmek mümkündür. Bunlar:

  • Pirinç profil
  • Pirinç levha
  • pirinç lama
  • Pirinç çubuk
  • Pirinç rulo/şerit
  • İsteğe göre özel proje imalat ürünler
  • Pirinç boru

şeklinde sıralanabilir.

Pirinç Rulo/Şerit Kullanım Alanları Nelerdir ?

Pirinç rulolar, elektrik ve elektronik sanayi, inşaat sanayi, otomotiv sanayi, radyatör gibi makine ekipmanları yapımında, savunma sanayisinde, bazı bağlantı parçalarında, takı mücevherat imalatı ve dekorasyon imalatında kullanılır. Birçok üretimde kullanılan pirinç rulo farklı sektörlerde oldukça fazla rağbet görmektedir. İyi derecede korozyon direnci, ısı iletkenliği, aşınma direnci ve elektrik direnci pirinç rulo/şerit maddesinin kullanımını avantajlı yapan özelliklerdir. Pirinç rulo kolaylıkla soğukken şekil alır ve işlenir. Lehim, kaynak ve kaplamaya da oldukça uygundur. Özellikle bu tür ürünler ile ilgili paslanma konusunda önlem almak mümkündür. Ürünleri paslanamaması için bir takım işlemler yapılmalıdır. Bu işlemlerin temel amacı kullanılan ürünün neme maruz kalmasının önüne geçmektir çünkü nem paslanmayı hızlandırır. Pirincin temiz ve kuru bir ortamda bulunması şarttır. Paslanmanın en az ortaya çıktığı ürünlerden biri de pirinçtir. Buna maruz kalmaması için önlemler dikkatle uygulanmalıdır. Bu tür önlemler sayesinde ürün kullanımında maksimum verim söz konusu olacaktır.

Pirinç Rulo/Şerit Fiyatları

Özellikle sanayicilerimiz için makine, havacılık, gıda, savunma sanayii, reklam gibi sektörlerde üretimin devamlılığında kullanılan ürünler için üretimimizi çeşitlendirerek devam ettiriyoruz. Fiyatlarımız ise ürünlerimizin kalitesine, ölçütüne, yüzey yapısına göre şekil almaktadır. Her bütçeye uygun ürün çeşitliliğimiz ile sizlere hitap etmekteyiz. Daha iyi hizmet verebilmek ve pirinç rulo/şerit hakkında yardımcı olabilmek için sitemizden birçok bilgiyi elde edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.