Pirinç Lama

Pirinç Lama

Pirinç lama, bakır ve çinko maddelerinden meydana gelen bir alaşım sonucunda oluşan temel mühendislik malzemelerinden biridir. Farklı pirinç çeşitlerinde ise kurşun, alüminyum, nikel, mangan, silisyum gibi maddelerden alaşımlar meydana gelmektedir. Farklı maddeler pirinç alaşımlarına farklı özellikler eklemektedir. Örneğin yapısında bulunan çinko miktarı arttıkça madde dayanıklılığı atmasına rağmen korozyon ve aşınmaya karşı direnci azalmaktadır. Bunun yanı sıra kurşun ilave edildikçe pirincin işlenir özelliği artmaktadır.

Pirinç Lama Özellikleri

Temelde pirincin içerdiği maddeler olan çinko ve bakır miktarları değiştikçe farklı türde pirinç elde edilmektedir. Böylece istenen özelliğe göre alaşımlar kullanılarak ihtiyaca göre en uygun alaşım elde edilebilir. En avantajlı özelliklerinden biri de paslanmaz özellikte olmasıdır. Çok yönlü kullanımıyla çeşitli sektörlerde yaygın olarak kullanılan bu malzeme kolay işlenebilir ve şekillenebilir olmasıyla bilinmektedir. Mevcut özelliklerini kaybetmeden kolayca geri dönüştürülmesi sayesinde ekonomik açıdan da yararlı bir malzemedir. Bunlara ek olarak iyi bir ısı ve elektrik iletkenliğine de sahiptir. Korozyona ve aşınmaya karşı direnci sayesinde sık sık kullanımı tercih edilmektedir.

Temelde bakırdan oluşan pirinç lama, dayanıklı bir yapıya sahiptir ve sürtünmeye karşı dirençlidir. Hava koşullarına karşı da oldukça dayanıklı olan malzeme bu özelliği nedeniyle dış mekanlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca dekoratif bir görünümü vardır ve leke tutmama özelliğine de sahiptir. Farklı metallerle sert teması sonucunda kıvılcım çıkarmaması nedeniyle iyi bir kaplama malzemesidir. Güneş ışığının pirinç lamanın üzerindeki etkisi yoktur ve 200 derecenin altında çoğu fiziksel özelliğinde herhangi bir sorun meydana gelmez. Bu sayede uzun süreli kullanımı mümkündür. Çeşitli kullanım avantajlarının yanı sıra kolayca işlenebildiği için imalat maliyeti düşük ve böylece uygun fiyatlı bir üründür.

Pirinç Lama Nerelerde Kullanılır?

En yaygın kullanımı dekoratif amaçlı iç mekan ve mobilya tasarımı alanlarında olan pirinç lama çeşitli özellikleri nedeniyle daha birçok alanda kullanılmaktadır.  Dekoratif amaçlı olarak aynı zamanda mimari aksesuarlara ve diğer ev dekorasyon ürünlerinde de kullanımı yaygındır. Dayanıklı yapısı nedeniyle inşaat ve mühendislik sektörlerinde kullanılmaktadır. Çerçeveleme ve köşe desteği gibi yapısal uygulamalar için kullanımı en ideal kullanımlardan biridir. Korozyon direnci, ısı ve elektrik iletkenliği özelliklerinden dolayı elektrikli aletlerde, ısı değiştiricilerde ve borularda kullanılması yaygındır. Elektrik-elektronik ve otomotiv sektöründe birçok cihazda kullanılmaktadır. Sürtünmeye karşı dayanıklılığı nedeniyle saat benzeri cihazların dişli parçalarında kullanımı tercih edilmektedir.

Endüstriyel alanlarda kullanımı oldukça yaygın olan pirinç lamanın madeni para, batarya, musluk, müzik aletleri, pil kapsülleri, ışıklandırma aksesuarları, yangın söndürme aksamı gibi çeşitli malzemelerde kullanılmakta olduğu bilinmektedir. Ayrıca savunma sanayi, kilit sanayi, sıhhi tesisat ürünleri, radyatörler, mimari kaplamalar, vidalar, kaynak presleri ve mermi kovanı yapımında kullanımı da mümkündür. Kullanım kolaylığı sağlayan birçok avantajı sayesinde çeşitli alanlarda kullanımı tercih edilen pirinç lama, uygun fiyatlı bir ürün olması nedeniyle de kullanıcılar arasında yaygın olarak kullanılmaktadır.