Fosfor Bronz Çubuk

Fosfor Bronz Çubuk

Fosfor bronz çubuk bronz maddesi dışında altın ve gümüşten sonra gelen bakır, kalay, kurşun, çinko gibi bir çok karışımın bir araya gelmesiyle oluşan bir maddedir. Eski çağlarda mızrak, kılıç ve balta gibi savaş araç ve gereçlerinde kullanılan bronz bu malzemelerin temel maddesini oluşturmaktadır. Genellikle bakım ve onarım işlerinde kullanılan bakır alaşımlarında savurma ve sürekli döküm şeklinde üretimi yapılır.  Genel olarak yüksek kurşunlu kalay, alüminyum bronz, yüksek kalaylı bronz, özel döküm pirinçleri gibi birçok farklı türde alaşımları bulunur. Savurma ve sürekli döküm tekniği kullanılarak yapılmış bronz ürünlerde kalite kontrollerin yapılması oldukça önemlidir.

Bronz elementi oldukça kırılgan bir element olarak bilinir ancak bir çok farklı elementten oluşan bir alaşım olduğu için farklı özellikler de göstermektedir. Başka metaller ile karşılaştırıldığı zaman düşük sürtünmeye sahiptir. Yumuşak bir metal olarak kabul edilmektedir. Bunların yanı sıra fosfor bronz çubuk yanıcı ve patlayıcı ortamlarda oldukça güvenlidir. Yani sert bir yüzeye çarpma durumu oluştuğu zaman kıvılcım meydana gelmez.

Fosfor Bronz Çubuk Üretimi

Bronz alaşımların aşınma direnci, sertlik ve akış gibi gelişmiş ve benzersiz özellikler kazandırmak amacıyla ağırlıkça yaklaşık olarak %0,03-%0,35 gibi küçük bir oran fosfor eklenerek fosfor bronz alaşımları elde edilir. Fosfor bronz yoğunluğu 8,8g/cm3 civarında olmalıdır. Bu tür alaşımların çoğu sıcak ve soğuk işleme ya da ışıl işleme maruz bırakılır. Fosfor bronz çubukların son derece elastik olması doğası gereğidir. Bundan dolayı korozyon ve yorulmaya karşı dirençlidir. Ayrıca lehim yapılabilir, şekillendirilebilir ve dökülebilir özelliğe sahiptir. Kurşun ilavesi yapılarak fosfor bronz çubuklar daha fazla işlenebilir ve güçlü hale getirilebilir ancak kurşunsuz fosfor bronz çubuklarda kendi başlarına güçlü ve dirençli olurlar. Korozyona dayanıklı bir malzemeye ihtiyaç duyulduğu zaman fosfor bronz çubuk tercih edilebilir. Bunlara ek olarak fosfor bronz çubuk, genellikle elektrikli bileşenlerde uzun yıllar boyunca rahat bir şekilde kullanılabilir. Günümüzde ise teknolojik gelişmeler ve özel malzemeler ile yapılan talepler sayesinde yeni kullanım alanları keşfedilmektedir.

Fosfor Bronz Çubuk Nerelerde Kullanılır?

Fosfor bronz çubuklar özellikle otomotiv ve beyaz eşya gibi sektörlerde elektrik kontak elemanı gibi kullanım alanlarına sahiptir. Bu sektörlerin yanı sıra:

  • Yataklar
  • Yaylar
  • Kaynak çubukları
  • Gitar telleri
  • Dişçilik köprüleri

gibi alanlarda da kullanımı mevcuttur. Fosfor bronz çubuklar, üreticilerin ve birçok tasarımcının istedikleri özellikleri karşılayabilen mühendislik malzemesi olduğundan ötürü farklı sektörlerde farklı amaçlara yönelik kullanılabilir. Bunlara ek olarak bronz maddesi heykel yapımında, süs ve dekoratif eşya yapımında, bozuk para yapımında, otomotiv ve hayvancılık sektöründe, silah ve zırh sektöründe ve sağlık alanında kullanılan bir çok ekipmanlar ve aletlerde de kullanılır. Çoğunlukla elektrik devrelerinde kullanılan fosfor bronz çubuk genellikle sürtünmeye ve deniz suyuna dayanıklı olmasından dolayı kızak, burç, yatak ve vana imalatlarında da kullanılmaktadır.