Pirinç Levha

Pirinç Levha

Pirinç levha, genel nitelik olarak, pirinç alaşımlarının içerisine çeşitli metallerin karıştırılması işlemi sonucu elde edilen, korozyon direnci son derece yüksek, sağlam ve dayanıklı bir levhadır. Pirinç karışımları ile ilgili olarak, uzun yılların verdiği deneyimler sonucu, yirmiden fazla çeşit üretilmiştir diyebiliriz. Bu pirinç çeşitleri içerisinde en öne çıkan türler ise, alüminyum, kartuş, yüksek pirinç, yaldız metal, kurşunlu ve deniz pirinç türleridir. Söz konusu olan bu pirinç türlerinin içeriğinde bulunan farklı oranlardaki diğer metaller, pirinç alaşımının direnç ve özelliklerini de etkiler. Örneğin admiralty pirinç içeriğinde yüzde otuz oranında çinko içermektedir. Çinko içeriği bu pirinç alaşımını korozyona karşı son derece dirençli bir hale getirir.

Pirinç Levha Özellikleri

Çelik ve demir levhalara nazaran pirinç levha, kolay şekil verilebilme özelliği sayesinde, daha iyi bir alternatiftir. Pirinç levhalar hafiftir, dayanıklıdır ve parlaktır. Bu özellikleri sayesinde pirinç levhalar son derece işlevsel olup çeşitli endüstrilerde kendilerine geniş kullanım alanları bulmaktadır. Genel olarak pirinç ve pirinç plakaları, bakır ve çinko metallerinin çeşitli kombinasyonları olarak karıştırılarak elde edilir. Sonuç olarak ortaya, altın rengi nedeniyle oldukça dekoratif ve güzel, ayrıca da korozyona dayanıklı ve dövülebilir özellikli son derece kullanışlı bir malzeme çıkar.

Pirinç Levha Kullanım Alanları Nelerdir

Pirinç levha kullanım alanları hem iç hem de dış mekanları kapsar. İç mekan süslemelerinde de oldukça işlevsel olan pirinç levhalar, kullanımı kolay ve dayanıklıdırlar. Pirinç levhalar dekorasyonun yanı sıra tesisat sistemlerinde de kullanılabilmektedir. Su borularının arasına veya birbirleri ile temas etmemesi gereken parçaların arasına pirinç malzemeler konulmaktadır. Ayrıca, pirinç levhalar madencilik ve imalat gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Madencilik alanında güvenlik önlemlerinde, gaz sızıntılarını önlemek amacıyla kullanılır. İmalat alanlarında ise, matkaplar gibi sürtünme sebebiyle elektriksel kıvılcımlar çıkarabilen aletlerin herhangi bir elektrik çarpmasına neden olmamaları için önlem alınmasında koruyucu bir tabaka şeklinde kullanılır. Bunlara ek olarak, pirinç levhalar, akustik özelliklerine bağlı olarak, tuba, trompet ve korno gibi müzik aletlerinin yapımında da kullanılmaktadır.

Pirinç Levha Kullanımının Avantajları

Pirinç levha avantajları denildiğinde, en fazla dikkat çeken avantajlar; pirinç levhaların dayanıklı bir yapıda olmaları, estetik olmaları ve anti bakteriyel özellikte olmalarıdır. Pirinç levhaların içerisindeki bakır molekülleri, tek hücreli organizmalarda belirli bir protein türüne saldıran ve bu süreçte onları anında öldüren iyonlar üretebilirler. Bu özellik, pirinç ve diğer bakır bazlı metalleri su filtreleme sistemleri için mükemmel bir malzeme yapar. Pirinç levhalar, bu anti bakteriyel özellikleri sayesinde, tuvaletler, mutfak lavaboları ve evdeki zararlı mikroplar için üreme alanı sağlayan diğer alanlar için de uygundur. Estetik açıdan ise, pirinç levhaların görünümü altına benzediği için son derece görseldir. Pirinç levhalar, bu estetik güzellikleri sebebiyle inşaat sektöründe, binalarda, iç ve dış mekan süslemelerinde sıklıkla tercih edilirler.