Kurşun Levha

Kurşun Levha

Kurşun levha, radyasyona karşı dayanıklı olduğundan kişileri ve eşyaları radyasyonun zararlı etkilerinden korumak amacıyla röntgen cihazlarının olduğu odalarda duvar kaplaması olarak kullanılır. Kurşun atom numarası82, atom yoğunluğu ise 11.34 g/cm3 olarak bilinir. Yüksek yoğunluğa ve atom numarasına sahip olması özellikle gama ve x ışınlarını absorbe ederek azaltmasını sağlar. Radyasyona karşı dayanıklılığı kurşunun saflığı ile doğru orantılıdır. Saflık ne kadar fazla ise radyasyon emilimi de o kadar fazla olur. Tesisimizde yüksek saflıklarda levhalar üreterek ihtiyacınız olan korumayı maksimum düzeyde sağlamaktayız.

Kurşun Elementi Özellikleri

Kurşun elementi orta çağlarda ilk keşfedildiğinden beri birçok alanda kullanılmıştır. İşlemesi kolay olan bu metal mavi-gri renkte bir yapıya sahiptir ve günümüzde farklı formlarda kullanılabilir. Kurşun levha en sık kullanılan formlardan biridir. Elektrik iletkenliği ve ses geçirgenliği çok zayıftır. Korozyona ve radyasyona karşı çok dayanıklıdır. Mermilerde, süs eşyalarında, boyalarda, pillerde, kozmetik ürünlerinde yaygın olarak kullanılsa da günümüzde insan sağlığına olan kötü etkilerinden dolayı çeşitli yönetmelik ve tebliğler ile kullanımına sınırlama getirilmiştir. Radyasyon yalıtımı, benzin katkıları, boyalar, ışıklandırma sistemleri, elektrik depo sistemleri, askeri sistemler, böcek ilacı, lastikler, hareketli motor parçaları, motor yatakları, mıknatıs, dişçilik, radyografi, gemi omurgaları, uçak pervaneleri, sır ve kaplama, süs eşyaları olmak üzere pek çok alanda kendine kullanım yeri bulmuştur.

Kurşun Levha Kullanım Alanları

Radyasyon insan sağlığına ciddi etkileri olan elektromanyetik bir ışınımdır. İnsanda DNA moleküllerinin parçalanmasına etki ederek hücre ölümüne sebep olur. Başta kanser olmak üzere birçok organ hasarına yol açarak çeşitli hastalıkların oluşmasını tetikler. Hamilelerde de bebeğe büyük zararlar verebilir. Kurşun levhaların kullanımı ile radyasyonun büyük bir kısmı bu levhalar aracılığıyla emilerek insan sağlığına olan bu etkilerinin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

Kurşun levha maddesinin diğer bir kullanım alanları arasında; dayanıklı, ses geçirmez ve kolay işlenebilir bir malzeme olduğundan cami kubbelerinde kaplama malzemesi, ses yalıtım malzemesi, akü, alaşımlar, kablo kaplama malzemeleri bulunur. Kullanım amacına ve yerine göre çeşitli boyutlarda ve kalınlıklarda üretilebilir.

Kurşun Levha Üretimi

Kurşun külçeleri tesisimizde 450°C sıcaklıkta eritilerek kalıplara dökülür ve ardından silindirlerle baskı uygulanarak haddelenir. Haddeleme işlemi sonrasında levhalar istenilen ölçülerde kesilerek özel bir rulo haline getirilir. Kurşun levhanın saflık derecesi önemli olduğundan her üretimden sonra dikkatli bir şekilde kontrol edilir. % 99 ve daha yüksek saflıkta olan levhalar radyasyon geçirgenliği en az olan malzemelerdir ve sağlık sektöründe duvar kaplaması olarak tercih edilir.

Kurulum yapılacak yerin ölçüsü alındıktan sonra levhalar istenen boyutlara getirilerek yan yana eklemek suretiyle kolayca kurulumu gerçekleştirilebilir. Çınar bronz olarak ihtiyacınıza uygun boyutlarda kurşun levha üretimi yapmaktayız. TAEK standartlarına uygun olarak röntgen odası, tomografi cihazı odası ve diğer bütün radyoloji odalarının zırhlama işlemleri kolayca yapılmaktadır. Cami çatıları ve ses stüdyoları için de uygun levhalar kullanılarak kaplama işlemi gerçekleştirilir.