Pirinç Çubuk

Pirinç Çubuk

Pirinç çubuk, belirli metallerin karışımı ile elde edilen bir alaşım olarak bilinir. Genellikle bakır maddesinin çinko ile belirli bir oranda karıştırılması sonucu meydana gelir. Ancak bunlara ek olarak nikel, arsenik, tunç, kurşun, mangan, kalay, fosfor ya da alüminyum gibi metaller ile de alaşım oluşturulabilir. Pirinç çubuğun göstermesi istenen özelliklere göre alaşım üretmek mümkündür. Çubuk içerisinde bulunan metallerin içeriğine göre son ürün yumuşak ya da sert olabilir. Bu durum doğrudan işlenebilir özelliğini de etkilemektedir. Örnek verilmesi gerekirse, alaşım içerisinde bulunan bakır, son ürünün soğuk bir şekilde çekiç ile şekil verilebilmesini sağlar. İçerisinde az miktarda bakır metali bulunduran pirinç çubuklara alfa pirinç adı verilir. Alfa pirinç çubuklar genellikle pim ucu ya da cıvata pimler gibi endüstriyel ölçekte kullanılır. Buna ek olarak alaşım oranına göre beta pirinç çubuklar, kırmızı çubuk ya da sarı pirinç çubuk çeşitlerinde çubuklar da kolayca elde edilebilir.

Pirinç Çubuk Hangi Alanlarda Kullanılır ?

Pirinç çubuğun birçok farklı alanda kullanımı mevcuttur. Genel anlamda bu tür çubuklar manyetik alana yönelik tepki verir bu nedenle de definecilik alanlarında manuel bir şekilde kullanılmaktadır. Vücut tarafından yayılan manyetik enerji alanına göre kullanılmaktadır. Sağ elin pozitif bir enerji yaydığı bilinirken sol elin ise negatif bir enerji yaydığı düşünülmektedir. Sağ ve sol ele alınan pirinç çubuklar sayesinde bu enerji yayımının yerde bulunan defineye etkisi ölçülür. Başka bir deyişle yerde ya da toprak altında bulunan değerli eşyaların manyetik dalgaları ile çubuklar arasında bir etkileşim meydana gelir. Bu da pirinç çubukların definecilik sektöründe yoğun bir şekilde kullanımını sağlar. Define alanının yanı sıra:

  • Dekoratif alanlarda ,
  • Hassas ölçüm yapan cihazlarda ,
  • Pimlerde ,
  • Elektrik bağlantı elemanlarında ,
  • Müzik aletlerinde ,
  • Yataklarda ,
  • Işıklandırma alanında ,
  • Pompa kanallarında ,

gibi alanlarda da pirinç çubuk sıklıkla kullanılmaktadır.

Pirinç Çubuk Maliyeti

Pirinç çubuklar birçok farklı metalleri bünyesinde bulunur. Bünyesinde bulundurduğu metaller oldukça düşük oranda eklendiğinde bile güçlü bir eki gösterebilir. Bu nedenle hammadde maliyeti oldukça düşüktür. Bunun yanı sıra çok yakın toleranslı olduğundan dolayı kolayca işlenebilir. Bu da imalat maliyetinin az olmasını sağlar. Bununla birlikte çubukların işlenmesi sırasında malzemeler genellikle talaşlı kullanılır. Sert bir metal ile talaşlı bir şekilde çalışmak işleme takımlarına büyük zarar verebilir ancak pirinç çubuklarda aşınma ve bozulma miktarı oldukça düşük bir seviyededir. Bu özellik de imalat maliyetini düşürmektedir. Pirinç çubukların korozyona karşı dayanımı oldukça yüksektir. Bu sayede de diğer metallerde ve malzemelerde ek olarak gereken korozyon ihtimalinden koruma maliyeti pirinç çubuklarda bulunmaz. Bunlara ek olarak pirinç çubuk herhangi bir darbe karşısında kıvılcım çıkarmaz ve yanıcı bir özellik göstermez. Bu özellik de oluşabilecek zararların önüne geçerek maliyeti düşürür.