Alüminyum Çubuk

Alüminyum Çubuk

Alüminyum çubuk, alüminyum hammaddesinin belirli işlemler uygulanarak çubuk haline getirilmiş halidir. Birçok farklı şekilde üretilebilir ancak genellikle ya alüminyum alaşımlı bir şekilde ya da doğrudan alüminyum kullanılarak üretilmektedir. Dökme ve döküm biyetlerin ekstürizyon preslerde çekme yöntemi ile imalatı yapılır. Başka kimyasal maddeler ile alüminyum arasında kolayca bağ oluşturmak mümkündür, bu nedenle de alüminyum alaşımları ve bu alaşımlardan elde edilen çubuk gibi ürünler sektör içerisinde hızla yayılmaktadır. Alüminyum demirden çok daha hafif bir madde olmasına rağmen neredeyse demir kadar güçlü özelliği bulunur. Hem sıcak ortamda hem de soğukken basınç uygulanarak şekil vermek mümkündür. Bunlara ek olarak oldukça esnek ve korozyona karşı dirençlidir.

Alüminyum Çubuk Hangi Sektörlerde Kullanılır ?

Alüminyumun kolay şekil alma özelliği ve hafif olması sebebiyle birçok farklı sektörde tercih edilmektedir. Otomotiv sektörü bu sektörlerin başında gelir. Alüminyum çubuk ürünlerinin oksidasyona karşı diğer metallere oranla çok daha dirençli olması otomotiv sektöründe sıklıkla kullanılmasının temel nedenidir. Bunun yanı sıra alüminyumun dayanıklı olması sebebiyle yedek parça üretiminde de tercih edilir. Otomotiv sektörüne ek olarak sanayi ve endüstri alanlarında da alüminyum çubukların kullanımı sıklıkla görülmektedir. Endüstride genellikle tasarım kolaylığı açısından tercih edilir çünkü alüminyum ve alüminyum alaşımlarına şekil verebilmek diğer metallere göre çok daha kolay bir işlemdir. Dirençli ve oldukça dayanıklı bir yapısı bulunduğundan ötürü bina yapım ve dekor aşamalarında da kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak ulaşım ve haberleşme alanında kullanılan temel araçların üretiminde de alüminyum çubukları görmek mümkündür. Bu tür çubukların geri dönüşme işleminin mevcut olması nedeniyle çevreye karşı herhangi bir zarar söz konusu değildir. Bu sebepten ötürü de sektörde kullanımı en çok önerilen ilk maddeler arasında yer alır.

Alüminyum çubuk hafif ve sağlam özellikte olmasından ötürü taşımacılık ve inşaat sektöründe sıklıkla tercih edilir. Pencere ve kapı sitemlerinin temelinde, ofis sistemlerinde ve asansör sistemleri üretiminde de kullanılır. Aşınma ve korozyona dayanıklılığından dolayı uzun yıllar boyunca kullanım imkanı sunar. Bunlara ek olarak mimari alanda da yoğun bir şekilde alüminyum çubuklar kullanılmaktadır. Özel yöntemler kullanılarak üretilen çubuklar giydirme cephe kaplamalarında, kapı ve pencere doğramalarına ait profillerde sıklıkla kullanılır.

Alüminyum Çubuk Nasıl Üretilir ?

Alüminyum çubuk boksit minerali kullanılarak üretilmektedir. Boksit maddesi alüminyum üretiminde hammadde olarak tercih edilir. Birçok farklı alüminyum hidroksit modifikasyonları barındıran bir kil minerali olarak bilinir. Üretimin ilk aşamasında boksit maddesi alümina ya da alüminyum oksit AI203 maddesi olacak şekilde işlenir. Bu işlemin ardından alüminyum izabe tesis alanlarında elektrolitik indirgeme tekniği kullanılarak saf alüminyum haline getirilir. Bütün bu işlemler basamağı gerçekleştirilirken oldukça fazla elektrik enerjisi kullanılır. Bu nedenle de boksit hammaddesinden saf alüminyum üretimini yalnızca hidroelektrik santralleri bakımından gelişen ülkeler yapmaktadır.