Lazer Kesim

Profesyonel Lazer Kesim Hizmetleri, Profesyonel Ekip Kaliteli Hizmet

lazer-kesim

Lazer Kesim Nedir?

Lazer Kesim dünya genelinde sanayi ve üretimde kullanılan çeşitli malzemelerin değişik ebatlarda ve kalınlıklarda olması fark etmeksizin kesildiği bir yönteme verilen isimdir. Malzemelerin metal olup olmamasının da bir önemi yoktur. Kesme işleminin ana esasını kesilecek bölgeye odaklı ve belirli bir form düzeyinde verilen lazer ışını oluşturur. Lazer ışını oldukça güçlü ve etkili bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kesilme işlemi yapılacak olan bölgeye gönderilen lazer ışını kesim yapabilmeyi sağlar.

Lazer ışını metal veya metal olmayan bir cisme doğru bir şekilde yönlendirildiğinde yüksek ısı ve ışık kaynağı sayesinde malzemenin o bölgesinin erimesin sağlanması ile kesilme işlemi gerçekleşir. Lazer ışını tutulduğu bölgenin delinmesine ve dolayısı ile kesilmesine yol açacak kadar kuvvetlidir. Lazer Kesim dışında yapılan kesim işlemleri kesme yapılan bölgede iz bırakırken lazer kesim daha düzgün ve net bir şekilde yapılır.

Lazer Kesim Avantajları Nelerdir?

Lazer ile yapılan kesim diğer kesme türlerine göre önemli avantajlar sunar. Öncelikle bir çok malzeme lazer ile kesim yapılabilir özelliğe sahiptir. Akla gelebilecek hemen hemen her türlü malzeme bu kapsamda değerlendirilebilir. Örneğin çelik, alüminyum, sac, plastik, cam veya ahşap gibi malzemeler net ve hatasız bir şekilde kesilmeye uygundur. Malzeme kalınlıklarının standart olmasının da çok önemi yoktur. Kalınlıklar değişiklik gösterse de lazer ile kesim çok hatasız bir şekilde yapılabilir.

Doğru noktalara yönlendirilmiş lazer kesilecek malzemeyi öncelikle ısıtma işlemine tabi tutar. Daha sonra yüksek ısı ile delip geçer ve pürüzsüz net bir kesim gerçekleşir. Kesilen yüzeyde çapak bırakmaması ve düzgün kesim yapılması Lazer Kesim tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden birisidir. Bu kesimlerde ortaya çıkan en net hususlardan biriside kenar kesimlerinin çok düzgün yapılması. Kullanılacak malzemeler kritik yerlerde kullanılacak ise en düzgün kesim lazer ile olacaktır.

Özellikle kritik yerlerde kullanılan malzemelerin kesiminin çok iyi olması gerekir. Tıp dünyasında kullanılan tıbbi malzemeler bunlardan bazılarıdır. Hatasız ve sorunsuz kesimin olması gereken tüm işlemlerde gönül rahatlığı ile kullanılabilecek bir kesim şekli lazer olarak kabul edilir.

Lazerli Kesim Yöntemleri

Lazer metal veya diğer malzemeleri oldukça düzgün bir şekilde kesim yaptığı için tercih edilen bir kesme türüdür. Ancak lazer ile kesimde farklı yöntemler kullanılır. Bu yöntemlerden yakarak kesme, füzyon kesimi, süblimasyon kesimi ve hassas kesim olarak bahsetmek mümkün. Lazer Kesim yöntemlerinden yakarak kesim işleminde oksijen kullanımı esastır. Oksijenin kullanılması ile gerekli kesim işlemi yapılır.

Füzyon kesimi yönteminde kullanılan gaz azot veya argon olmaktadır. İşlemler bu iki gaz aracılığı ile yapılır. Süblimasyon kesimi sırasında kullanılan ise proses gazı, azot gazı, argon veya helyumdur. Hassas kesim konusunda ise palsli lazer enerjisi kullanılır. Bu bir çok hassas malzemenin doğru ve net bir şekilde kesilmesine neden olur.