Bakır

Boru, Profil, Çubuk, Lama, Levha, Rulo / Şeritlerin tüm alaşımlarının ölçülerinin stok ve imalatı.

bakir-urunler3

Bakır

Bakır doğada bulunan elementler arasında yer alır. Atom numarası 29 ve atom ağırlığı 63.546 olan bu madde kırmızımsı rengi ile kübik kristal bir şekildedir. Gümüş madeninden sonra elektrik iletimi konusunda en iyi element kabul edilir. Özellikle pirinç ve bronz yapılmasında kullanılan değerli bir madendir. Kimyada Cu harfleri ile simgelenir. Periyodik cetvelde yer alan bir element. Dövülebilir ve işlenebilir yapısı ile öne çıkar.

Sağlıklı pişirme aletlerinin yapılmasında geçmişten günümüze kullanımı devam etmektedir. Diğer elementlerle alaşım olarak kullanılması oldukça yaygındır. Düşük bir kimyasal reaktiveye sahiptir. Ülkemizde de çıkarılan doğal bir madendir. Endüstri ve sanayi alanında sürekli olarak artan bir talebi söz konusudur.

Bakır birçok özelliği bünyesinde barındıran bir element olmasından dolayı yoğun kullanım alanı olan bir madde. Oldukça yüksek bir ısı iletkenliği ve elektrik iletkenliği olması endüstriyel kullanımını artıran en önemli unsur sayılır.

Bakırın Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

Tüm dünyada bulunan bu element tabiatta az oranda Nabit haldedir. Daha çok sülfürlü, oksitli ve kompleks bir şekilde elde edilmektedir. Bakırın fiziksel ve kimyasal özelliklerini şu şekilde saymak olasıdır;

  • Simgesi Cu olarak gösterilir.
  • Sertliği 2,5 ile 3 arasında kabul edilir.
  • Yoğunluğu 8.93 gr/cm3 olarak belirtilmiştir.
  • Ergime noktası ise 1083 santigrat derecedir.
  • Kaynama noktası ise 2300 santigrat derece olarak ölçülmüştür.
  • Elektrik iletme özelliği yüzde 100′ yakın seviyede bulunur.

Bakır tüm bu özellikleri nedeniyle gıda sektöründen ulaştırma sektörüne kadar birçok alanda kullanım yeri bulan bir malzemedir. Maden ocağından çıkmış hali tüvanan cevheri şeklindedir. Bakırdan yapılan malzemeler ev eşyalarından sanayi alanına kadar geniş bir yelpazede kullanılır. Özellikle bakırdan yapılan mutfak malzemeleri piyasada dikkat çeken ürünlerin başında gelir.

Bakır Kullanılan Sektörler

Kıymetli metal denilince ilk akla gelen metallerin başında gelen bu element alaşım yapılabilmesi sayesinde birçok yerde kullanım imkânı olan bir malzeme. Ülkemizin savunma sanayi başta olmak üzeri elektrik ve elektronik sektöründe, ulaştırma grubu sektörlerde, inşaat yapım sektöründe, mutfak malzemelerinin yapılması ile ilgili sektörlerde kullanılır. Dünya üzerinde birçok ülkede madeni paraların basılmasında bu maden kullanılmaktadır.

Bakır hammadde olarak kullanıldığı sektöre göre farklı kalite seviyesinde olur. Bazı sektörlerde saflık derecesi yüksek bir şekilde kullanılırken bazı sektörlerde çeşitli alaşımlarla beraber kullanılır. Elektrik alanında kullanılan elementin yüzde yüz saf maden olması gerekir. İletkenlik özelliğinin yüksek olması gereken sektörlerin hepsinde durum aynıdır. Bu kıymetli madenin tel olarak üretilip kullanıldığı birçok sektör mevcut.

Soğuk hava sistemlerinde özellikle soğuk hava sistemine sahip nakliye araçlarında çok fazla kullanım yeri bulunur. İletken özelliği elektrikle ilgili sektörlerde yoğun kullanım olmasına neden olur. Zamanla fiber-optik benzeri malzemeler bakırın yerine kullanılmaya başlanmış olsa da bakıra olan talep hiçbir zaman azalmamış ve artmıştır. Telekomünikasyon alt yapısında iletim hatlarında Bakır kullanımı devam etmekte ve hali hazırda birçok internet altyapısı bu sayede sağlanmaktadır.

Satışını Yaptığımız Bakır Ürünler