Kurşun Çubuk

Kurşun Çubuk

Kurşun çubuk genel olarak sanayide külçe ve çubuklar halinde satılır ve tüketiciler tarafından kurşun levha, varak, kurşun boru şeklinde çekilmiş ürünlerin yapılmasıyla kullanılır. Kurşun, hava, su ve toprak yoluyla besinlerle veya solunumla biyolojik sisteme giren son derece zehirleyici olan bir metaldir. Kurşun elementinin, atom numarası 82 olup  mavi-gümüş renkli karışıma sahip bir elementtir. Kurşun, sektörlerde çubuk, levha ve külçe halinde bulunmaktadır. Kurşunun sertliği oldukça düşüktür, yumuşak bir özelliğe sahip olan kurşun rahatlıkla kullanılacak şekli alır. Kurşun kendine özgü fiziksel ve mekanik özellikleri ile bir çok sektörde kullanılan oldukça avantajlı bir elementtir. Kurşunun sıklıkla kullanıldığı yerler ise kalafatlama, kabloların zırhları, akümülatörler, kimyasal aygıtlar ve kaplama, mermi çekirdekleri gibi alanlar olarak sayılabilir.

Kurşun Çubuk Hangi Alanlarda Kullanılır ?

Kurşun birçok farklı alanda ve kimyada kullanılır, bu farklı alanlara göre de birçok çeşidi bulunmaktadır. Kurşun kullanım alanlarındaki alaşımlara göre; gümüş-bakır-kurşun alaşımları, kalay-kadmiyum-kurşun alaşımları, tellür-kurşun alaşımları ve diğer kurşun çubuk alaşımları gibi oluşumlarla birçok sektörde sıklıkla kullanılır. Bu kullanım alanları belirli özelliklere göre şekillenir. Ayrıca kurşunlar korozyona dayanıklı boyalar olarak da yüzyıllardan beri kullanılmıştır. Titanyum esanslı bu boyaların kurşun içerikli birçok çeşidi bulunmaktadır. Boyalarda çeşit oldukça fazla olmasına rağmen kurşun esaslı boyalar oldukça sık kullanılmaktadır.

Kurşun Birleştirme ve Kaynak İşlemi Nasıl Yapılmaktadır ?

Kurşun yumuşak bir yapıda olduğu için düşük kuvvetle şekillenebilen metallerden biridir.  Kurşun çubuk düşük erime noktası ve düşük termal iletkenlikten ötürü kaynak yapımında oldukça kolaylık sağlayan bir malzemedir. Kurşun çabuk kesildiğinde yüzeyi parlak gümüş bir hal alır. Kurşun gri oksitin sayesinde başka oksitlenmeler karşı olarak metali korur. Kurşun çubuğun kuvvetini aynı zamanda da sertliğini artırmak için antimon, kalsiyum ve teneke gibi alaşımlar kullanılır.

Kurşun Çubuk Kullanım Alanları Nelerdir ?

Kurşun çubuk en çok sanayide kullanılan önemli bir materyaldir. Bununla beraber akümülatörlerin içeriğinde, mühimmat alanında, benzin yapımında, matbaa sektöründe, boru imalatında , alaşım oluşumunda, renkli televizyon tüplerinin yapımında, lehim imalatında alışım elemanı olarak, boya içeriğinde, cam sanayisinde ve kimya sanayisinin kollarında, radyasyon ve X ışınlarından korunma yollarındaki cihaz ve kıyafetlerde kurşun çubuk çok sıklıkla tercih edilen bir metaldir. Kurşun atmosferde de bulunur. Tatlı ve tuzlu suya da oldukça dayanıklı bir maddedir. Buna ek olarak sülfürik, fosforik, sülfür ve kronik asitlere de dayanıklı bir elementtir. Bunların yanı sıra asetik formik ve nitrit asitlerden de etkilenmektedir.

Kurşun elementi ve sektörde kullanılan birçok biçiminden biri olan kurşun çubuk maddesi kaliteli işçilikle tam bir verimlilik sağlayabilmektedir. Yumuşak ve kolay işlenebilir özelliği ile de uzman eller yardımıyla kurşun kaynağı, kurşun lehimleme ve kurşun birleştirme işlemlerinin kaliteli oluşu baz alınarak verimli yüksek performanslı iş olanağı sunmaktadır.