Pet Malzeme

Pet Malzeme çeşitleri ve özel ölçülü ürün imalat işlemleri

pet-malzeme

PET Nedir?

Pet Malzeme polietilen tereftalat denilen marketlerde ve evlerde kullanılan bir defa kullanılıp atılan pet şişelerin ana malzemesidir. Termoplastik bir malzeme olan pet polyester ailesine ilişkin poli kondenzasyon metodu ile üretilen bir malzemedir. Yapısı sert ve bir çok çözücüye karşı oldukça dirençli bir ürün türüdür. Piyasada kullanılan bir çok içecek ve yiyecekler için çok rahat bir şekilde kullanılabilen malzemelerdir. Hali hazırda piyasada olan tüm pet şişeler bu malzemeden yapılır.

Kullanım alanı oldukça geniş bir yelpazededir. Özellikle su gibi bir defa kullanıldıktan sonra ambalajının atılması gereken tüm içeceklerde kullanılır. Dayanıklı yapısı sayesinde içecek türü dışındaki bir takım yiyeceklerin kutusu olarak da kullanılmaya uygundur. Pet özellikle dayanıklı şişe yapılmasında kullanılan malzeme olarak bilinse de bir çok alanda kullanılan bir malzemedir.

Pet Malzeme termal özellikleri nedeniyle iyi bir sıcaklık dayanıklığı gösterir ve içinde bulunan malzemeyi dayanıklı yapısı ile korur. Düşük nem emilimi bulunur.

PET Kullanım Alanları Nelerdir?

PET kullanım alanları çok çeşitli alanlarda olmakla birlikte en çok bilinen temel içecek maddelerinin şişeleridir. Özellikle alkol oranına sahip olmayan içecekler ile gazlı içeceklerde kullanılan ve suyun ana ambalajı olarak tercih edilen bir üründür. PET kullanım alanı olan malzemeye yeniden döndürülme şansı olmayan bir malzeme olarak karşımıza çıkar. Ancak bazı başka malzemelere evrilerek kullanılması söz konusu olmaktadır.

Gıda sektörünün ana kullanım ambalaj malzemesi olarak kullanılan PET özellikle gıda endüstrisinde kullanılır. Bunun dışında makine imalatı, enerji ve ilaç sektöründe de kullanılması mevcuttur. Pet Malzeme oldukça yüksek dayanıklılık oranına sahip bir şeydir. Kimyasal bir takım çözücülere karşı müthiş bir dirence sahiptir. Bu özellikleri tek kullanımlık içme suyu ve içecek ambalajı olarak kullanımda en çok tercih edilen malzeme olmasına neden olmuştur.

Bunların dışında özellikle elektronik endüstrisi alanında kapak, kılıf ve izolasyon panelleri gibi bir çok yerde kullanım yeri bulunur. Otomotiv sanayinde kılıf ve kapı kollarının yanı sıra cam sileceklerinde de kullanılan bir malzeme olarak karşımıza çıkar. Medikal sanayi ve mekanik mühendisliğinde de kullanım yeri bulunmaktadır.

Polietilen Tereftalat Nedir?

Polietilen tereftalat PET kelimesinin açılımıdır demek yanlış olmaz. Pet Malzeme başka termoplastikler ile bir araya getirildiğinde daha sağlam ve güçlü bir yapıya sahiptir. Bununla birlikte parlak ve sert bir oluşumdur. PET imal edilmesi sürecinde etilen glikol ve tereftalik asidin bir teknik kullanılmak suretiyle işlenmesi bu yapıyı meydana getirir. Meydana gelen eriyik ve yapışkan özellikli malzeme ortaya çıkar.

Ortaya çıkan bu malzeme piyasada kullanılan pet şişe üretiminde kullanılır. Böylece pet şişe ortaya çıkmış olur. PET kimyasal oluşumlara karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. PET aynı zamanda renksiz ve şeffaf bir oluşum gösterir. Pet yüksek dayanıklılık, sertlik ve düşük nem emilimi olan bir malzemedir. İyi bir sürünme direncine sahiptir.