Paslanmaz Profil

Paslanmaz Profil

Paslanmaz profil, çelik levhaların ustaca eğilip bükülerek şekillendirilmesi ile elde edilen paslanmaya karşı dayanıklı bir malzemedir. İnşaat sektöründe en yaygın kullanılan malzemelerin başında yer almaktadır. Uzun vadeli ve dayanıklı yapısı sayesinde oldukça kullanışlıdır. Ayrıca yapısında çelik ve krom malzemesi birlikte kullanılır. Böylece çok ağır yüklerin yüklenmesinde bir sorun oluşturmaz. Bu malzeme farklı şekilleri ile müşteri taleplerine cevap vermektedir. Örneğin; dikdörtgen ve kare gibi şekiller talep doğrultusunda üretilebilir. Hava şartlarında ya da yangın gibi olumsuz durumlarda kimyasal bileşimi, oksitlenme, korozyon, çizilme benzeri bir bozulma oluşmadan yapısını korur. Kullanıldığı alanda görevini tamamladıktan sonra tekrar şekillendirilerek başka bir alanda yeniden kullanılabilir. Sağlam yapısının yanı sıra fiziksel görünüşü sayesinde estetik açıdan da kullanılarak güzel bir görüntü elde etmek mümkündür.

Paslanmaz Profil Kullanım Alanları

Paslanmaz profil, günlük hayatta birçok alanda kullanılan ve modern teknolojinin bir ürünü olarak tanımlanan bir malzemedir. Çünkü teknoloji geliştikçe bu tür malzemelerin fiziksel ve kimyasal yapıları sağlamlaştırılmaktadır. Örneğin paslanmayan bu malzemeye nikel alaşımı eklenerek daha fazla sağlamlık ve estetik bir görüntü elde edilebilir. Oluşan bu alaşım özellikle de estetik görüntüsüyle dekorasyon amaçlı kullanıma uygundur. Bu açıdan bakıldığında bu alaşımı her alanda çeşitli amaçlar ile kullanılırken görmek mümkündür. Bahsi geçen alanlar ise:

 • Dekorasyon sektöründe: Dekoratif ürünlerin imalatı esnasında,
 • Otomotiv sektöründe: Araçların iskelet sisteminin oluşturulmasında,
 • İnşaat sektöründe: Yapı, konut gibi alanlarda,
 • Mobilya sektöründe: Koltuk, kanepe vb. ürünlerin iskeleti, ayakları, kolları gibi her bir parçasının üretimi esnasında,
 • Tekstil sektöründe: Cansız manken, giysi askısı, dikiş tezgâhı gibi araç gereçlerin üretiminde,
 • Elektrik-elektronik sektöründe: Bilgisayar ve parçalarının üretimi esnasında,
 • Uçak, gemi gibi ağır sanayilerde,

kullanılabilir.

Paslanmaz Profillerin Avantajları

Paslanmaz profil malzemesinin keşfinin İngiltere’de olduğu bilinmektedir. 1900’lü yıllarda bir bilim adamı tarafından yapılan deneyler sonucunda çeliğin içerdiği krom alaşımı arttırıldıkça kimyasal yapının daha da güçlendiği fark edilmiştir. Böylece paslanmayan çelik ve türevleri araştırmalar sonrasında insanlığın faydalanması için geliştirilmiştir. Paslanmayan çelik de paslanmayan profile şekil verilmesinin yanı sıra yeni alaşımlar eklenerek oluşturulmuş halidir. Modern teknolojinin etkisi ve profesyonel bir şekilde işlenmesi ile kullanıcılar açısından büyük bir rahatlık sağlar. Bu malzemenin avantajlarını sıralamak gerekirse:

 • Dayanıklı yapı
 • Yüksek mukavemet
 • Fiziksel yapısı bozulmaz
 • Temizlenebilir
 • Deformasyona karşı dayanıklı
 • Kaynak ile birleştirilebilir
 • Geri dönüşüm

söylenebilir. İhtiyacınız olan bu tür malzemeleri satın almadan önce doğru ve kapsamlı bilgi edinerek karar vermek gerekir.

Paslanmaz Profil Nasıl Satın Alınır?

Paslanmaz profil malzemesinin tedarik zinciri ülke genelinde birçok farklı firma tarafından gerçekleştirilmektedir. Satın alım işlemi gerçekleştirilirken birçok nokta göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlardan en önemlisi malzemenin kalite standartlarına uygunluğudur. Türkiye’de çok yaygın olan bu malzemenin kalitesi Avrupa standartlarına (S235/S275) sahip profillerin tercih edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Buna ek olarak satın alım işlemi yapılırken profil üretimi için talep edilen ölçülere de özen göstermek gerekmektedir.