Paslanmaz Rulo ve Şerit

Paslanmaz Rulo/Şerit

Paslanmaz rulo/şerit ya da yassı mamuller olarak bilinen bu ürün, birbiri üzerine sarılmış paslanmaz saç mamullerden oluşmaktadır. Paslanmaz ruloların üretim aşamaları; erime ve döküm, şekillendirme, tavlama, kabuksuz hale getirme, kesme ve son olarak paketleme şeklinde sonuçlandırılmaktadır. Tüm aşamalar titizlikle yapıldıktan ve kontroller en iyi şekilde sağlandıktan sonra hazırlanan bu şeritler satışa sunulur.

Endüstriyel alanda yoğun bir şekilde kullanılan paslanmaz çelik şeritler dekorasyon amacı ile, gıda sektöründe ve asansör içlerinde kullanılabilmektedir. Endüstri sektörünün hakim olduğu tüm alanlarda kullanım ağına giren paslanmaz çelik rulo / şeritler bir çok alanda aktif olarak kullanılmaktadır. Bu alanlar:

  • Bulaşık makinesi, fırın, set üstü ocak, düdüklü tencere, blender, robot gibi beyaz eşyalar ve sıklıkla kullanılan küçük ev aletleri,
  • Klips, mandal klipsi ya da yay klipsi kullanımlarının olduğu otomotiv sektörü,
  • Metal el aletleri,
  • Matbaa alanı,
  • Endüstriyel yaylar,
  • Tekstil makine imalatı,
  • Asansörlerin bağlantı noktaları için kullanılan önemli parçalar,
  • Elektronik imalatların yapımı esnasında,
  • Endüstriyel ev aletleri,
  • Gıda sanayii,

şeklinde sıralanabilir. Paslanmaz rulo/şerit bu kullanım alanlarında bir takım özelliklerinden dolayı tercih edilmektedir. Bu özelliklerden ilki paslanmaz çeliğin 1200 °C kadar yüksek oksidasyon mukavemeti sağlamasıdır. İçeriğindeki titanyum sayesinde herhangi bir korozyon hassasiyeti oluşturmamaktadır. Bunlara ek olarak ısı iletkenliği son derece iyidir. Ayrıca son derece dayanıklı ürünler olduğu için son yıllarda özellikle gıda sektöründe çok sık tercih edilmektedir.

Paslanmaz Rulo/Şerit Nasıl Yapılır?

Paslanmaz rulo/şerit 8 ile 12 saat boyunca hammaddelerin yüksek sıcaklıklarda erimesi ile üretilmeye başlamaktadır. Nikel ve krom ağırlıklı bu paslanmaz çelik, çiçek, kütük, çubuk ve tüp turları olan katı formların içlerine aktarılarak işlenmektedir. Yarı mamul duruma ulaşmış olan paslanmaz çelik, ısıtılarak büyük ebatlardaki silindirlerden geçtikten sonra metal olarak şekil almaya başlamaktadır.

Şekillenen malzeme artık iç gerilimlerin azalması için belirlenecek olan şartlar altında tekrar ısıtılarak soğutulmaya bırakılır. Başka bir deyişle tavlanma işlemi olarak da bilinen bu uygulama sonrasında malzeme artık yumuşak bir kıvamda olmaya başlar. Bu aşamadan sonra metal yüzeyde biriken tortular elektrik yardımı ile veya asit kabuksuzlaştırma işlemi ile yüzeyden dikkatlice temizlenir.

Son aşamaya gelindiğinde ise artık paslanmaz şerit belirlenen boyutlarda kesildikten sonra hazırlanma aşaması tamamlamış olur.

Paslanmaz Rulo/Şerit Fiyatları

Paslanmaz rulo/şerit birbiri üzerine sarılmış paslanmayan saç mamuller olup % 10,5 ile %26 arası bir oranda krom içerir. İçerdiği krom oranına göre kalite derecesi belirlenir. İşlenerek ya da işlenmeden önceki haliyle de kullanıma sunulabilen bu ürün; en uygun ücret, garanti, bir çok ebat ve çeşitleriyle sizlerin hizmetine sunulmaktadır.

Endüstri sektörünün hemen hemen her alanında kullanımı sağlanabilir ve farklı amaçlar için tasarlanabilir. Birçok sanayi kolunda da yaygın bir şekilde kullanılmaya devam edilen paslanmaz rulo/şeritler tercihe göre tasarlanıp ebatları belirlendikten hemen sonra satışa sunulmaktadır.