Epoksi FR4 Levha

Epoksi FR4 Levha

Epoksi FR4 levha en sadeleştirilmiş tanımı ile sağlam dayanıklılık ve ağırlık oranlarına sahip olan ve bilinirliğini de bu özelliği sayesinde elde etmiş bir termoset laminat plastiktir. Bu tür levhanın yüksek derecede ısıya yani ateşe oldukça dayanıklı olduğu söylenir. Zaten tanımından anlaşılacağı üzere FR4 kodundaki FR’nin açılımı “Flame Retardant” dır. Kelimenin sözlük anlamı ise kimyasal işlem gördüğü için hemen veya kolayca tutuşmayan demektir. Yani aslında yanmaya dayanıklı hale getirilmesi için işlem görmüş madde anlamına gelir.

Epoksi FR4 Levha Üretimi Nasıl Yapılır ?

Epoksi FR4 levalar yüksek ısıya dayanacak şekilde üretilmektedir. Epoksi işlemine maruz kalmamış FR4 levhalar yanma özelliği gösterebilir. Bu yüzden ateşe dayanma özelliği FR4 levhalara epoksi reçineye emdirilerek elde edilir. Bu aşamadan geçmiş olan FR4 levha artık yüksek ısı ve ateşe maruz kaldığında etkilenmez. Sonuç olarak epoksi FR4 levhalar, alkali bulundurmayan cam elyaf kumaşın epoksi reçine ile emdirilmesi ve güçlü sıcaklık-basınç altında tutulması ile üretilmektedir. Bu şekilde üretilen epoksi FR4 levha artık istenilen kıvamı almış ve kullanıma hazır bir hale getirilmiştir.

Epoksi FR4 Levha Özellikleri Nelerdir ?

Epoksi FR4 levhanın en önemli başlıca özelliği uygulandığı işlemler dolayısıyla ateşe karşı oldukça iyi bir direnç göstermesidir. Ateşe karşı bu şekilde direnç göstermesi o maddenin dayanıklılığını ortaya çıkartmaktadır. Ayrıca bunun yanı sıra yalıtkan olması da popüler özelliklerinin arasındadır. FR4 levhalar oldukça iyi nem direnci, yüksek mekanik direnç ve iyi elektrik direnç özellikleriyle de bilinmektedir. Epoksi FR4 levha suya karşı bir direnç kazandırır. Buna ek olarak çok iyi bir ses yalıtımı da sağlar. Sürtünme gibi aşındırıcı fiziksel kuvvetlere karşı güçlü bir koruyuculuk sağlamaktadır. Bunun yanı sıra epoksi FR4 levhalar fazla sıcaklık farklarına rağmen boyutsal bir stabilite alanını oluşturur.

Epoksi FR4 Levha Kullanım Alanları Nelerdir ?

Epoksi FR4 levhanın kullanım alanlarını belirleyen ana unsur içerisinde barındırdığı elverişli ve onu kullanıma uygun hale getiren güçlü özellikleridir. Bu güçlü özellikleri sayesinde tercih edilme miktarı atmaktadır. Örnek vermek gerekirse epoksi FR4 levhanın yalıtkan özelliğine sahip olması onun elektrik izolatörlerinde kullanılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda Epoksi FR4 levhanın kumaş, ahşap gibi malzemeleri yanmaya dayanıklı hale getirmeye yarayan bir madde olduğu da bilinir. Bunun dışında devre kartlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Epoksi FR4 levha dişli ve contalarda, yüksek akım olan yerlerde ve emniyet contalarında kullanılır. Yine bir diğer kullanım alanlarına göz attığımızda elektrik terminal levhalarında da sıklıkla kullanıldığını görmekteyiz. Epoksi FR4 levhanın geniş kullanımlarına ek olarak denizcilik gibi makine dairelerinde de kullanımına sıklıkla rastlanmaktadır. Son olarak mil yataklarında da bulunduğu bilgisini ekleyebiliriz. Epoksi FR4 levha bu geniş kullanım ağını sahip olduğu güçlü özellikleri sayesinde sağlamaktadır.