Alüminyum Profil

Alüminyum Profil

Alüminyum profil, özellikle inşaat sektöründe çok sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Alüminyum profilin hafifliği ve kolay şekil alabilmesi de kullanım avantajları olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca alüminyum metali, özellik olarak paslanma yapmayan bir yapıdadır ve bu özelliği de kullanım alanlarındaki önemini daha da pekiştirmektedir. Sağlık için de tehdit edici bir zararı olmayan alüminyum, parlak bir gümüş renkte olan hafif ve yumuşak bir metaldir. Hafif ve kolay şekil alabilen yapısına rağmen aynı zamanda yüksek korozyon dayanıklılığına da sahip olduğu bilinmektedir. Alüminyum gibi kullanışlı ve iyi bilinen bir elementten üretilen profillere de alüminyum profil denilmekte olup kendisine birçok farklı sektörde kullanım alanı bulmaktadır.

Alüminyum Profil Kullanım Alanları Nelerdir?

Alüminyum yapısı gereği kolay şekil verilebilen özelliktedir. Hızla soğuyarak ısıyı emebilen özelliği ise soğutma ile ilgili sistemlerde sık bir şekilde kullanılmasına neden olmaktadır. Soğutma sistemleri olan havalandırma ve klima sistemlerinde kullanılmaktadırlar. Ayrıca demir gibi ağır metallere nazaran hafif yapısı da alüminyumdan üretilen malzemelerin tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır. Özellikle uçak ve otomobil gibi ulaşım sanayisinde, otomobil yapımında karterler, farlar, aynalar, kapı kolları gibi birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

Alüminyum profil modelleri, ev ve iş yerlerinin dekorasyonlarında da sıklıkla kullanılmaktadır ve doğru malzeme seçimini yaparken, alüminyumun kaliteli olduğundan emin olmanızı öneririz. Son yıllarda oldukça fazla popüler hale gelen balkon kapatma ve cam balkon sistemlerinde, alüminyum malzemeler kullanılmaktadır. Bu tür sistemlerde sıklıkla tercih edilmesinin sebepleri arasında, bu tür malzemelerin kolaylıkla temizlenebilir olmaları ve her türlü zorlu hava koşuluna da oldukça dayanıklı bir yapıda olmaları verilebilir. Tüm bunlara ek olarak, alüminyum profillerden elde edilen malzemelerin çeşitli trabzan yapımlarında da sıklıkla tercih edildiğini söylenebilir

Alüminyum Profil Modelleri

Alüminyum profiller birden fazla alanda yer edindiği için profil modelleri de çeşit çeşit üretilmektedir. Söz konusu alüminyum profillerinin modelleri arasında, alüminyum çubuk, alüminyum dikdörtgen levha, alüminyum kare lama, alüminyum t profili, alüminyum l profili, alüminyum köşebent gibi modeller bulunur. Özellikle ince yapısı sayesinde duvarların içine yani sıvanın ve boyanın altına, köşeleri düzleştirmek amacıyla gizlenen alüminyum köşebentler iç dekorasyon alanında son derece önemli bir yere sahiptir. Alüminyum profil malzemeler, bu kadar çeşitli kullanım alanına sahip olması nedeniyle, çok farklı ölçülerde üretilmişlerdir. Piyasada hemen hemen her ihtiyaç ve modele uygun olarak bulunmaktadır. Buna ek olarak, alüminyum profillerin gerek iç mekanlarda gerekse dış cephe ve mekanlarda kullanıma uygun olarak üretilmektedir. Öte yandan alüminyum profillerin ürün ve modelleri son derece dayanıklı ve sağlam bir yapıdadır. Bundan dolayı da inşaat sektörü başta olmak üzere bir çok sektörde oldukça popüler bir malzemedir.