PTFE

Saf Ptfe / Karbonlu / Bronzlu= Çubuk,Boru,Levha,Yanmaz Kumaş çeşitleri ve talaşlı imalatı

PTFE

PTFE bir polimerdir. Roy J. Plunkett tarafından bulunan bir malzemedir. Halk arasında yaygın olarak kullanılan ismiyle teflondur. Teflon bir plastik türüdür. Yüksek sıcaklılarda işlenmeye hazır bir plastik türüdür. Yüksek sıcaklıklarda çalışılmaya uygun olması yanmama ve yapışmama özelliğinden gelir. Yüksek sıcaklıklarda çalışmaya uygun olduğu gibi düşük sıcaklıklarda da çalışmaya uygundur. Düşük sıcaklıklarda üretimi sağlanabilen PTFE oldukça kaygan bir yapıdadır. Kısaca eksi ve artı 250 dereceye kadar sıcaklığa dayanabilen bir üründür. Kayganlığı sayesinde üretilen ürünlerdeki sürtünme kat sayısını aşağıya çeker. Teflon ile kaplanmış yerler kaygan yapısı nedeniyle çok kolay bir şekilde temizlenebilir. Bazı metal ve birkaç kimyasal bileşen dışında hiçbir kimyasal maddeden etkilenmez. Teflonlar yalıtkandır. Isıyı veya herhangi bir bileşeni katkı kullanılmadığı sürece iletemez. Nemli ortamlara dayanıklıdır. Neme dayanıklılığı ile kaplama olarak kullanıldığı alanlarda küflenme olma ihtimalini en aza indirir. Alev geciktiricidir.

PTFE Kullanılan Yerler

PTFE kullanılan yerler çok fazladır. PTFE özellikleri sayesinde her alanda kullanılabilecek bir plastiktir. Ancak pahalıdır. Pahalılığı yüzünden çok fazla sektöre yayılamasa da çeşitli sektörlerde kendine yer bulur. Tekstil sektöründe, elektrik elektronik sektöründe kullanımı yaygındır. Contaların ve valf bantlarının üretiminde kullanılır. Elektrik için en önemli ürün olan yalıtımlı kablo üretiminde gereklidir. Gıda sektöründe özellikle kaygan ve kir tutmaz özelliği dikkat çeker. Tencereler için kullanılırken herhangi bir yağlama işlemi olmaksızın içerisindeki yemeği yakmadan pişirebilmesi yüksek avantaj sağlar.  Dayanıklı olarak üretilmesi gereken boruların üretiminde PTFE kullanılır. Boruların yalıtımı için gereklidir. Uzay ve havacılık sektöründe kullanılan giysilerden üretilen uçağa kadar teflon kullanımı gereklidir. Tıp alanında ve ilaç sektöründe PTFE kullanılması mümkündür. Tıp alanında cerrahi işlemlerde özellikle dikişler için PTFE gerekir. Aynı zamanda deforme olma ihtimali çok düşük olduğu için doku yenilemeleri, yapay organ üretimi sırasında da kullanılır. Farmakolojik olarak ilaçların koruyuculuğunun arttırılmasında da kullanımı mümkündür. Kağıt yapım makineleri ve tarım makineleri üretiminde de PTFE kullanılır.

PTFE Zararlı Mıdır?

PTFE zararlı değildir. Ancak doğru kullanım alanında zararlı değildir. Kullanım koşulları değerlendirilmeden ve uygunluğuna bakılmadan tüketilmesi veya herhangi bir üretim koluna katılması doğru değildir. Üretilecek olan üründe kullanılacak olan PTFE için bütün kimyasal deneyler tamamlanarak üretime geçilmelidir. Aksi takdirde ciddi problemler doğurur. Üretim sırasında önemli olan doğru ürünün  kullanımıdır. Doğru ürün kullanılmadığı takdirde en zararlı ürün o ürün olur. Bu yüzden kullanım şartları gözden geçirilmeden bu tarz bir adım atılmamalıdır. PTFE üretimi sırasında firmaların izlediği yol da PTFE’ nin zararlı olmasına da yol açabilir. Bu yüzden tercih edilen firma seçimi dahi önemlidir. Üretilen teflonun kalitesine göre zarar verme ihtimali ortadan kalkabilir. Kullanım şartlarına uyulmasıyla tamamen zararsız hale getirilebilir. PTFE kullanımı için denetimlerden geçmiş ürünleri kullanmak, kullanıcıya önerilebilir.

Satışını Yaptığımız PTFE Ürünler

  • Saf PTFE
  • Karbonlu PTFE Çubuk
  • Karbonlu PTFE Boru
  • Karbonlu PTFE Levha
  • Bronzlu PTFE Çubuk
  • Bronzlu PTFE Boru
  • Bronzlu PTFE Levha
  • İsteğe Özel Talaşlı İmalat