Bronz Rulo ve Şerit

Bronz Rulo/Şerit

Bronz rulo/şerit değerli madenlerden biri olan bronz ana maddesinden oluşur. Altın ve gümüşten sonra gelen kıymetli madenler arasında bulunur ve diğer ismi tunç olarak bilinen çinko, bakır, kalay, fosfor gibi madenlerden oluşan bir karışım elementidir. Genellikle %5-%10 kalay ve %90-%95 bakır karışımından oluşur. İçinde bulunan kalay miktarı arttıkça bronzun sertliği de artmaktadır. Kalay miktarı düştükçe daha yumuşak bir hal almaktadır.

Kızıl renkli görünümde olan bronz ürünler özelliklerine göre deniz suyuna ve aşınmaya dayanıklıdır. Bronz elementinin kullanımı eski tarihlere dayanmaktadır. Alet ve silah yapımlarında kullanıldığı bilinmektedir. Eski çağlarda kullanılan balta, mızrak ve kılıç gibi savaş araç ve gereçlerinde ana madde olarak bronz maddesi kullanılmıştır. Bunların yanı sıra bronz, spor müsabakalarında derece yapanlara verilen madalyalarda üçüncü olanlara ödül olarak verilmektedir.

Bronz Elementinin Özellikleri Nelerdir?

Kırılgan bir yapıya sahip olan bronz elementi başka metaller ile karşı karşıya konulduğunda oldukça düşük sürtünmeye sahip bir elementtir. Ayrıca Rorkwell ölçeğinde sertliği 60 kabul edilen yumuşak bir madendir. Bronz rulo/şerit gibi maddeler sıvı durumdan katı hale geçtiği zaman çok az bir genleşme meydana gelir. Hava ile temas ettiği zaman oksijenden dolayı bir oksitlenme oluşur.

Bronz elementi, sert bir yere çarpma durumunda kıvılcım meydana getirmediği için yanıcı ve patlayıcı ortamlarda rahat ve güvenli bir şekilde kullanılabilir. Bu elementi günümüzde eritmek için oldukça fazla ısı kullanılmaktadır. İçine katılan elementlerin ilave edilmesi ile daha sert ve güçlü bir yapıya sahip olur.

Bronz Rulo/Şerit Hangi Alanlarda Kullanılır?

Bronz maddesi genellikle sanayi ve endüstriyel alanlarda kullanılmaktadır. Bu değerli maden ayrıca savunma sanayi, inşaat, uçak sanayi, gıda ve medikal sanayide de kullanılır. En fazla kullanım alanı ise tıp dünyasıdır. Bunlara ek olarak sanat dünyasında heykel yapımında kullanılan malzemelerden de biridir. Dekoratif ve süs eşyalarında kullanılır. Ayrıca bozuk paraların hammaddesi de bronzdur. Madalyalarda, silah ve zırh yapımlarında, inşaat sektöründe, sıhhi tesisat ve kapı kollarında kullanılır. Sağlık alanlarında ekipman yapımlarında, çark veya dişli gibi metal malzeme yapımlarında da kullanılmaktadır.

Bronz ürünler genellikle bakır boru, çubuk, levha, bronz rulo/ şerit şeklinde kullanılmaktadır. İsteğe bağlı olarak özel proje tasarımları da yapılabilmektedir. En sık tercih edilen bronz rulo/şeritler dökümleri kolay, sert lehim yapılabilen ve genellikle deniz suyuna dayanabilen özelliğe sahiptir. Su ve buhar armatürlerinde 225 dereceye kadar dayandıklarından dolayı rahatlıkla tercih edilebilir. Pompa gövdelerinde, ark fırınlarında, somun denilen boru bağlantı noktalarında lokomotif kayma kaynakları gibi yerlerde kullanıma uygundur. Bunlara ek olarak yangın araç ve gereçlerinde, su tulumbası fanı gibi yerlerde kullanılabilir özelliklere sahiptir. Bronz rulo/şerit, pres baskılarda, dekorasyon ve süsleme ürünlerinde, otomasyon sistemlerinde, balant parçalarında, radyatör ve elektrik-elektronik parça endüstrilerinde kullanılmaktadır.