Kurşun Boru

Kurşun Boru

Kurşun boru, ezilerek kalıplama süreci tamamlanıp kaynak yapılmadan boru veya tüp imal etme sürecidir. Daha anlaşılır bir ifade ile kurşundan yapılan tüp olarak ifade edilebilir. Müşterinin talebine göre bu ürünün kalınlığı ayarlanmaktadır. Dirençli yapıları sayesinde uzun vadede kullanım imkânı sağlar. Bunun temel sebebi iklim koşulları, ısı, nem gibi durumlara karşı yapılarında herhangi bir bozulma meydana gelmemesidir. Genellikle izolasyon (nükleer araç gereçteki radyasyon ve tıbbi araç gereçlerdeki radyasyon) amaçlı kullanılır. Bu malzeme kendi içinde ikiye ayrılır. Bunlar:

  1. Saf boru: pb2 ve pb3 kategorisindeki borulardır.
  2. Alaşım boru: pbsb2 ve pbsb4 kategorisinde bulunan katı uç borularındandır. Bu tür malzemeler üzerinde kolay işlem yapılabilir. Mesela sarma, ezme, kaynak gibi işlemler alaşım maddesi ile kolayca yapılabilir. Yüksek verim elde etmek için kullanırken çelik boru zırhı ile desteklenmelidir.

Kurşun Boru Üretim Aşamaları

Ekonomik ve son derece kullanışlı olan bu malzemenin uzun bir üretim süreci vardır. Kurşunlar külçe olarak işleme alınır. Yüksek sıcaklığa (yaklaşık 450 santigrat derece) maruz bırakılarak erimesi sağlanır. Erimiş haldeki kurşun için kalıplama süreci başlar. Ardından ekstrüzyon süreci başlar. İşlem sonunda da tüp şeklinde elde edilen kurşun boru kullanıma hazır hale getirilir.

Bu üretimin kaliteli sonuçlanması için bazı kriterleri taşıması gerekir. Örneğin, kurşun külçesinin saflık oranı kaliteyi doğrudan etkiler. Diğer kriter de üretimin modern teknik ve ekipmanlar ile yapılmasıdır. Kurşun külçelerin maksimum saflık oranlarında olması ve hassas teknolojik ölçüm aletleri ile imal edilmesi gerekmektedir.

Kurşun Boru Kullanım Alanları

Kurşun malzemesini, insanlar rahat şekillendirebildiğinden dolayı uzun yıllar boyunca kullanmıştır. Bu nedenle çeşitli alanlarda farklı biçimleri ile karşılaşılmaktadır. Teknolojinin hızlı gelişmesi ve sürekli büyümesinin sonuçlarını her sektörde görmek mümkündür. İnsanların yaşam standartlarını yükselten bu yenilikler bazı olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Bundan dolayı insan ve doğa sağlığı için olumsuz etkilere karşı birçok tedbirin alınması gerekir. Bu tedbirlerden biri radyasyon yayan alanlarda izolasyon yöntemlerinin kullanılmasıdır. Radyasyon ve nükleer sızıntılara karşı kurşun boru kullanımı, izolasyon açısından zorunludur çünkü oldukça güçlü bir izolasyon sağlar. Ayrıca su tesisatlarında da eski dönemlerde bu malzeme yaygın olarak kullanılmıştır. Uzun vadeli olması, ekonomik ve dayanıklı olması en çok tercih edilme sebepleri arasında yer alır. Günümüzde bu ürünlerin yerini PVC borular almıştır.

Kurşun Borunun Özellikleri

Medeniyetlerin oluşmaya başlaması ile beraber insanlar, medeniyeti kurşun ile beraber geliştirmişlerdir. Su taşıma işlemi için kurşun boru kullanıldığı bilinmektedir. Yine hamamlarda ısı ve ses yalıtımını sağlamak için kurşunun izolasyon etkisinden yararlanıldığı da bilinmektedir. Ağır metal olarak kabul edilmiş olmasına rağmen her alanda kurşun kendine yer edinmeyi başarmıştır. Kilise, katedral gibi dini yapıların çatılarında kurşun esaslı malzemeler kullanıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca kurşun maddesi kimyasal maddelere karşı da yapısını kaybetmeden koruyabilmektedir. Bu nedenle kimyasal taşıyan tanklarda sızdırmalara karşı önlem olarak kurşun esaslı malzeme kullanılmaktadır.