CNC Kesim

Profesyonel CNC Kesim Hizmetleri, Profesyonel Ekip Kaliteli Hizmet

cnc-kesim

CNC Kesim

CNC Kesim nedir? Bu kesim şeklini izah edebilmek için öncelikle CNC kavramını bilmek gerekir. CNS İngilizce Computer Numerical Control kelimesinin kısaltması olup bilgisayar yardımlı sayısal kontrol anlamına gelir. CNC kontrol paneli ve tezgâh bölümünden oluşan bir yapıdır. Bu kesim türü ile çelik, ahşap, alüminyum gibi birçok malzeme kesimi yapılabilir. Ahşap kesim işlemlerinde kullanılan yöntem ile çelik kesim işlemlerinde kullanılan yöntem çok farklı.

Aynı zamanda kesim işlemlerinde birçok farklı teknolojide kullanılmakta. CNC standart kesim şekli dışında CNC plazma kesim, CNC oksijen kesim ve CNC lazer kesim yöntemlerinden hangisinin kullanılacağı kesim işlemi yapılacak malzemeye göre değişir. Standart CNC aracılığı ile yapılan kesimler genel olarak ahşap ürünlerde kullanılır.

CNC Kesim Yöntemleri

CNC Kesim yöntemlerinden standart kesim özellikle ahşap ürünlerde kullanılır. Çeşitli matkap uçları ile istenilen kesim yapılması sağlanır. Bilgisayara yüklenen şeklin ortaya çıkartılması için gerekli komutlar verildikten sonra seçilen uygun uçlar vasıtası ile otomatik olarak kesim işlemi yapılır. Klasik yöntemde özellikle ahşap ve benzeri yüzeylerde çok pürüzsüz bir kesim yapılamaz.

CNC Plazma kesim yöntemi düzgün elde edilen akım gücünün basınçlı havayı iyonize etmesi ile plazma oluşturması neticesinde iletken malzemelerin kesme faaliyetini yapmasına denilir. Plazma kesim yöntemi hemen hemen tüm iletken metal türleri için geçerli bir yöntemdir. Özellikle sac, karbon çelik, alüminyum, bakır, pirinç gibi metallerde çok iyi sonuçlar elde edilir.

CNC Kesim yöntemlerinden birisi olan CNC oksijen kesim ise en fazla kullanılan kesim yöntemlerinden birisidir. Yanıcı gazların oksijen kullanılarak yakılması sonucu elde edilecek yüksek ısı ile metallerin kesim işlemi yapılır. Bu yöntemde kesilmek istenilen bölgeye uygulanan işlem neticesinde metalin yanması ve yanma sonucu ortaya çıkan metal oksidin malzeme arkasına üflenerek atılması sağlanır.

CNC lazer kesim yöntemi oldukça kuvvetli bir lazer ışınının optik camlar tarafından yönlendirerek kesici hale gelmesi sayesinde metalin istenilen düzeyde kesilmesi olarak anlatılabilir. Lazer ile yapılan kesimlerde oldukça iyi sonuçlar elde edilir. Bu şekilde metal istenilen şekilde kesilebilir ve istenilen kusursuz kesim gerçekleşmiş olur.

CNC Kesim Nerelerde Kullanılır?

CNC Kesim ağır sanayiden başlayarak tüm endüstriyel ürünlerde kullanılan bir yöntem. Fabrikasyon imalat ve üretim yapan her firma bu yöntemi kullanır. Üretim tesislerinde mutlaka CNC ile ilgili bir kesim türü kullanılır. Bilgisayarlar aracılığı ile otomatik olarak ara parça yapılması ve buna göre kesim işlemlerinin neticelendirilmesi üretim yapan her fabrika için önemlidir.

Mamul mal üretimi yapılan yerlerde her bir ürün birçok parçanın bir araya gelmesi ile oluşur. Mamul ürüne ait birçok parçanın ayrı ayrı kesilerek bütünleşik hale getirilmesi gerekir. Bu anlamda kusursuz kesim işlemi ve doğru kesim işlemi oldukça önemli. Düzgün kesim işlemi yapılmadığı takdirde bütün üretim hatları durma noktasına gelebilir. Bilgisayarlar aracılığı ile her türden net ve düzgün kesim CNC kullanarak mümkün.