Kurşun Külçe

Kurşun Külçe

Kurşun külçe, sembolü Pb olan kurşun elementi kullanılarak oluşturulan bir maddedir.  Atom numarası 82 ve atom kütlesi 207,19 olan mavi-gümüş rengi karışımı elementtir. Kurşun 327,5 °C sıcaklığında erir ve 1740 °C sıcaklığında kaynamaktadır. Doğada, kütle numaraları birbirinden farklı; 208, 206, 207 ve 204 olmak üzere 4 farklı şekilde kararlı izotopu bulunur. Kullanılmakta olan en eski metaller arasındadır. Simyacılar kurşunu, Satürn gezegeniyle bağdaştırmışlardır ve onun simgesi ile göstermişlerdir.

Abidos antik şehrinin çevresinde bulunan ve kurşun maddesi ile birebir bağlantılı olan bir figürün M.Ö 3000 yılına ait olduğu ortaya çıkmıştır. İlk işlenip kullanıldığı yer ise Balıkesir’de Balya-Karaaydın madenidir. Mısır medeniyetine ait kurşun borular bulunmuş ve kurşun külçe gibi maddelerin çeşitli alanlarda kullanıldığı fark edilmiştir. Fenikeliler Kıbrıs, Sardinya ve İspanya’da kurşun madenleri açıp buralarda kurşun madenini kullanmışlardır. Kurşun yapısı bakımından yumuşak ve kolay şekil verilebilir bir maddedir. Kolay ısınıp kalıplara kolaylıkla dökülebilir. Dayanıklı ve maliyetinin uygun olması bakımından sıkça tercih edilen elementler arasındadır.

Kurşun Külçe Özellikleri Nelerdir ?

Kurşun maddesi tıbbi malzemelerde oldukça kullanılan bir malzeme olarak bilinir. Özellikle röntgen çekilirken kişide bulunan lenf bezlerini korumak ve zarar görmesini önlemek için özel bir kıyafete ihtiyaç duyulur. Bu özel kıyafetin içerisinde radyasyonu engellemek için kurşun alaşımı kullanılmaktadır. Doğada oldukça sık karşılaşılan kurşun ile birçok kullanım alan ile karşılaşmaktayız. bunlardan biri de kurşun külçe olarak bilinir. Kurşun külçeler kurşun maddesinin eritilmesi ile gerçekleşir. Kurşun 327,5 °C de erir bu sayede istenilen her kalıbın şeklini kolaylıkla alır. Bu kurşundan yapılan kurşun külçeleri endüstriyel, ticari ve bilimsel alanda kullanmak mümkündür.

Kurşun Külçe Kullanım Alanları

Kurşun günümüzde birçok kullanım alanı ile karşımıza çıkmaktadır. Endüstriyel alanda aktif kullanılan bu element, elektrikli araç üretiminde elektrik sisteminde oldukça fazla kullanılmaktadır. Sadece elektrik sisteminde değil otomotiv sanayinde dış çevresinde bulunan ve otomobilin gövdesi olarak adlandırılan bölümde dayanıklılığı sağlamak için de kullanılmaktadır. Ticari açıdan günümüzde dikilen birçok binanın temelinde kurşun külçelerin erimiş hali bulunmaktadır. Bina temelini sağlamlaştırmak ve dayanıklı hale getirmek için kullanılır. İnşaat sektörünün de en çok tercih ettiği materyaldir. kolay şekil alması, yumuşak yapıda olması ve özellikle ticarete elverişli illerde ve ülkelerde bulunması kurşun külçelerini ulaşılabilir kılıyor.

Birçok farklı alanda fark etmeden bile kurşun külçe maddesinin erimiş hali ya da doğrudan külçe formu kullanılmaktadır. Kumandalarda bulunan pil veya her dakika kullanımda olan telefon da bu kurşun maddesinden üretilmektedir. Ev araç gereçleri olan ve insan hayatını ciddi anlamda kolaylaştıran buzdolabı, bilgisayar, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, saç kurutma makinesine kadar birçok yerde kullanılmaktadır. İletkenlik seviyesi oldukça yüksek olan bu element üretilen ve üretilmekte olan birçok eşyanın bel kemiği görevini taşımaktadır.