Krom Kaplı Mil

Krom Kaplı Mil, Profesyonel Ekip Kaliteli Hizmet

krom-kapli-mil1

Krom Kaplı Mil

Krom Kaplı Mil diğer tanımlaması ile indüksiyonlu mil sanayide hassas işçilik gerektiren alanlarda kullanım yeri olan bu mil rulmanların temiz bir zeminde hareket ederek rulmanların arıza yapmaması ve daha uzun süreli kullanılmasını sağlayan parçalar olarak bilinir. Soğuk çekilmiş çelik millerin birtakım işlemlerden geçerek işlenmesi ile meydana gelir. Pürüzlü olmayan yerlerde, yataklama sistemlerinde, piston millerinde başlıca kullanım alanı vardır.

Mil üretimi dikkate alındığında bu milin üretimi en üst sıralarda yer alır. Piyasada taşlanmış mil olarak da bilinmekte. Taşlanmış milin kullanılması sayesinde kullanıldığı parçaların miadı uzayacak ve daha verimli bir şekilde kullanımı söz konusu olacaktır. Krom Kaplı Mil neticesinde kullanılan yüzeyin sertleşmesi bilye dönmesinden daha az zarar görülmesine neden olur.

Hidrolik ve pnömotik sistemler olması pistonlardan sızma meydana gelmesini önler. Çünkü bu ve benzeri sistemler sızdırma yapma durumunda çalışmalarına son verir. Taşlanmış miller üstün kalitede çelik kabul edilen Ck45 standardında malzeme kullanılarak imal edilir. Döküm şeklinde yapılarak üzerine kaplama yapılır. Mil iç kısmı esnek ve sağlam bir halde bulunurken dış yüzeyi sert ve pürüz barındırmaz bir şekilde olur.

Krom Kaplı Mil Kullanım Alanları

İndüksiyonlu miller uzun ömürlü çalışma olanağını rulmanlara sağlar. Endüstriyel sektörde birçok kullanım yeri bulunur. Kullanım alanlarından hemen sayılabilecek olanlar makine imalatı olacaktır. Her türlü makinelerin üretilmesinde bu miller kullanıldığı sektörün bir gerçeğidir. Krom Kaplı Mil makine imalatı dışında gemi imalat sektöründe de oldukça yoğun kullanılır.

Gıda sektöründe, ambalaj sektöründe, kimya ve ilaç sektöründe, iş makinaları hidrolik kollarında ve hidrolik butonlarda, enerji sektöründe de kromlu mil kullanımı olduğu bilinmektedir. Bu millerin sert krom kaplaması korozyon etkisini minimum seviyeye indirmekte ve dayanıklılık düzeyini en üst seviyede tutmaktadır. Her türlü rulmanda kullanılabilen indüksiyonlu miller kullanıldığı yerlere uygun olarak seçilmelidir.

Doğru yerde ve doğru parçalar üzerinde maksimum etki elde etmek mümkün hale gelir. Kromlu mil kullanım alanları kabaca yukarıda belirtilen sektörler için önemli bir kullanım alanı barındırır. Burada unutulan bazı sektörlerinde olması kullanım yeri genişliği nedeniyle mümkündür.

Krom Kaplı Mil Özellikleri

Krom Kaplı Mil yüzey sertlik derecesi 62+/-2 HRC olup orta bölümü normal serttik derecesindedir. Genel olarak ince bir şekilde ve uzun olarak üretimi yapılır. Aşınma konusunda düşük aşınımı vardır. Oksidasyon yapmaz. Rulmanların temiz bir düzlemde çalışması sağlanır böylece oldukça uzun süreli bir kullanım meydana gelir. Miadın uzaması aynı zamanda maliyet avantajı olarak kabul edilir.

Kromlu mil kullanılmaması sonucunda çabuk arıza yapılmasına sebep olunabilir. Parçaların düzgün çalışmaması tüm sistemi olumsuz etkileyerek büyük arızaları doğurur. Kromlu mil özellikleri satış fiyatında belirleyici olsa da sipariş miktarı ve türüne göre farklı olabilir. Krom kaplı bir şekilde mil almak isteyenler tarafından piyasada güvenilir firmaları tercih etmek ve üretim standartlarına dikkat etmek oldukça önemli bir konudur.