Kurşun

Çubuk ,Boru, Levha, Külçe ve özel üretim çeşitleri

Kurşun Nedir?

Kurşun dünyada yer alan elementlerden olan kurşun atom numarası 82, atom ağırlığı ise 207.21 kabul edilmektedir. 34’üncü sırada kabul edilen bu element doğada bulunan gri renkli ve metalik parlak bir elementtir. Bu element yeryüzünde birçok yerde bulunur ve kolay işlenebilen yapısı ile bilinir. Yapısal özelliği nedeniyle kolay şekil verilebilen bir malzemedir. Diğer elementlerin birçoğundan daha sağlam bir yapısı vardır.

Genel kullanım yeri akü olan bu element ayrıca yer altı haberleşme kablolarında kullanılan bir element. Doğadan element olarak çıkarılan kurşun işlendikten sonra kullanılabilir. Şekil alması kolay olan bu element kaplama ve dayanıklılık açısından öne çıkar. Kurşun endüstriyel ve sanayi alanında çok değişik yerlerde kullanılabilen bir element olarak ortaya çıkmıştır.

Kurşun Özellikleri

Bu elementin kusursuz en önemli özelliği kolay şekil alması ve kolay işlenmesidir demek yanlış olmaz. Gri renkli ve metalik bir yapısı mevcuttur. Korozyona karşı mukavemeti yüksek ve kendi özgül ağırlığı mevcut bir elementtir. Farklı alaşımlar içerisinde rahatlıkla kullanılabilme özelliği bulunur. Esnek ve sağlam bir yapısal özelliği var. Ergime noktası düşüktür. Kaynama noktası ise 1525 santigrat derece olmaktadır.

Düşük çekme dayanıklılığı mevcuttur. Yassılaşma ve tel çekme özelliği bulunan bir elementtir. Antimuan, kalsiyum ve kalay ile alaşımı yapılabilen bir elementtir. Tetra etil ve tetrametil formunda benzin içine konulmak suretiyle oktan ayarlaması yapan bir bileşiktir. Kurşun tüm bu sayılan özellikleri nedeniyle birçok kullanım alanına sahip bir element olmayı başarmıştır.

Asıl rengi mavi ve gri arasında olan bu element hava ile etkileşime girdiğinde mat bir görünümü kavuşur. Bu element kalay ile oldukça iyi ve kolay alaşım haline gelir. Periyodik cetvelde yer alan kurşun Pb ile sembolize edilir. Katı metal özelliği gösterir. Su ve sülfirik asitten etkilenmeyen bir element olarak karşımıza çıkar. Tek başına veya diğer elementlerle birlikte kullanılabilir.

Kurşun Kullanım Alanları

Bu elementin esas kullanım yeri belirtiğimiz gibi akü imalatıdır. Ancak korozyon önlemesi nedeniyle kurşun oksit boya özellikle yer altında kullanılan kabloların kaplanmasında kullanılır. Renkli televizyonların tüplerinin yapılması sırasında önemli bir element olarak kullanım yeri vardır. Ayrıca bu elementin adından da anlaşılacağı gibi mühimmat üretilmesinde ciddi derecede kullanılan bir elementtir.

Elektrik sigortalarında yoğun bir kullanım yeri bulunur. Bakırdan yapılan mutfak malzemelerinin veya yemek pişirme malzemelerinin kalaylanması işleminde de kullanıldığı bilinmektedir. Kurşun kalaycıların ana malzemelerinden sayılır. Kurşun-asit aküler otomotiv sektörü dışında, haberleşme sistemleri ve askeri sistemlerde de kullanılan akülerdir. Işıklandırma ve elektrik enerji sistemi depolarında da kullanılmaktadır.

Savunma sanayisinde silahlara ait mermi yapımında geniş bir yer alır. Önemli bir sektör olan savunma sanayinin mermi imalatındaki ana malzemedir. Çok farklı silah türlerine ait mermi yapılmasında kullanım yeri ve alanı mevcuttur. Bu anlamda önemli bir açığı kapatır.

Satışını Yaptığımız Kurşun Ürünler