Elek Telleri

Elek tel çeşitleri, Profesyonel Ekip Kaliteli Hizmet

elek-telleri

Elek Telleri

Elek Telleri farklı amaçlarla kullanım yeri bulunan ve üzerindeki malzemeleri bir elekten geçirerek temizlemeye yarayan araçlar. Farklı yerlerde farklı amaçlar için kullanılan elek çeşitleri bulunur. Gıda sektöründen inşaat sektörüne kadar birçok yerde elek kullanılır. Kullanılan eleklere ait olarak farklı elek teli üretimi de yapılmaktadır. Elekler her türlü malzemeleri bir süzgeçten geçirerek filtrelemeye yarayan araçlar olarak kullanılır.

Gıda sektöründe kullanılan elekler tellerin inceliği ve yerleştirilmesi gıdalara göre yapılır. İnşaat sektöründe özellikle kum elekleri denilen elekler kullanılmaktadır. İnşaat dışında da kum elek teli birçok sektörde kullanım yeri bulunan bir elek. Büyüklü küçüklü katı malzemeleri diğer malzemelerden ayırmak amacı ile kullanılır. Elek Telleri dayanıklı malzemelerden ihtiyaca göre belirli aralıklarda sistematik bir şekilde yapılır.

Eleklerin sağlam olması için kullanılan en iyi malzeme çelik olmaktadır. Çelikten başka alüminyum ve kaliteli plastik malzemelerden de yapılır. Kullanılacağı alanlara göre farklı ebatlarda yapılır. Paslanmaz özellikte olanlar daha çok tercih edilir.

Elek Telleri Kullanım Yerleri

Örgülü bir şekilde belirli aralıklar ve açıklıklarda çeşitli tiplerde yapılan elekler kullanım yerlerine göre boyutları bulunan elemanlardır. Elek telinin ne kadar sağlam olduğu telin çekme dayanıklığı, göz açıklığı ve tel örgü şekline göre değişiklik gösterir. Eleklerin kullanım yerleri çok farklı olabilmektedir. Bununla beraber başlıca kullanım yerlerini;

 • İnşaatlarda kullanılan kumların elenmesi,
 • Yeraltı madenleri ve maden ocaklarında,
 • Kömür işletmelerinde,
 • Demir çelik sektöründe ve demir çelik fabrikalarında,
 • Un işleme fabrikalarında,
 • Çay üretim tesislerinde,
 • Fındık üretim tesislerinde,
 • Çerez üretim tesislerinde,
 • Bakliyat üretimi yapan tesislerde,
 • Meyve üretimi yapan tesisler olarak belirtmek mümkündür.

Elek Telleri kullanım yeri bu sayılanlarla sınırlı değildir. Herhangi bir malzemenin farklı boyutlara ayrılması işlemlerinin yapılması gereken her yerde kullanılabilir. Elek görevi aslında farklı boyutlarda olan farklı malzemelerin birbirinden ayrılması olarak açıklanabilir.

Elek Çeşitleri ve Fiyatları

Eleklerin kullanım yerlerini yukarıda belirttik. Eleklerin telleri kullanım yerlerine göre imal edilir ve ona göre yapılır. Bu anlamda yapım tarzı ve türüne göre de elek çeşitleri bulunmakta. Başlıca elek çeşitlerini şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Plastik elek: Bu tür elekler genel olarak plastik veya naylon malzeme dediğimiz malzemelerden yapılır. Oldukça sık dokumaya sahiptir. Hava geçirilmesini sağlar ama onun dışında başka bir canlının geçmesini engeller. Sineklik olarak da bilinen çeşitleri birçok insan tarafından kullanılır.
 • Çelik elek: Bu tür elekler hayvan barınağı veya bir yerleri çevirmek için kullanılan elek çeşitleridir. Başlıca kullanım amacı bir yerleri güvenlik altına almaktır. İnşaat sektöründe sık kullanılan bir elek türüdür.
 • Paslanmaz Elek Telleri her türle ayırt edici eleme işi için kullanım yeri olan eleklerdir. Gıda sektörünün yoğun bir şekilde kullandığı elek bu tür eleklerdir. Dokuma şeklini göre kullanım yeri değişir. Sık dokuma yapılanları un elemesi gibi işlerde kullanılır. Genel olarak üretiminde çelik kullanılsa da çelik ve krom gibi malzemelerden de yapıldığı olur.