Honlanmış Boru

Honlanmış Boru

Honlanmış borular honlama işlemi baz alınarak üretilen bir maddenin son ürünü olarak tanımlanır. Honlama, silindirik iç ve dış yüzeylere uygulanan ve özel koşullar altında meydana gelen bir aşındırma biçiminin tümüdür. İşlem asıl ismini işlem esnasında kullanılan honlama malzemesinden alır. Honlama üzerine aşındırıcı taşlar monte edilmiş silindirik bir alettir. Kendi ekseni etrafında dönmesi ile şekil verdiği materyali aşındırır. Aşındırma sayesinde şekil alan materyal talep edilen derecede özelleştirilmiş oyuklar ya da delikler açılır. Honlama ile açılan delikler ya da oyuklar sürekli dönme hareketi sonucu belirli bir süreden sonra pürüzsüz bir hal alır. Başka bir deyişle honlama tekniği bir nevi zımparalama tekniği olarak da sayılabilir.

Honlama, silindirik deliklerin doğru boyutlarda delik ya da oyuklar elde etmek için kullanılan en etkili yöntemdir. Bu uygulama aracılığı ile motor silindirleri en doğru forma getirilmiştir. İnsan gücünün 1 ayda yapabildiği işi honlama ile birkaç dakikada yapılabilmek mümkündür. Honlama işlemi özellikle elmas gibi aşındırıcı malzemeden oluşan honlama taşı vasıtasıyla yapılır. Bu taşın yanı sıra alüminyum oksit, silisyum karbür malzemelerden oluşan honlama taşlarıyla da bu işlem kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Rektefiye ve torna gibi işlemler sonrasındaki son adım olarak uygulanır. İyi honlanmış bir yüzey, honlama işleminin ardından meydana gelen çapraz çizgilerin açısına bakılarak anlaşılabilir.

Honlamış Borular Nerelerde Kullanılır ?

Honlanmış borular kullanım alanlarına göre ayrıştırılır. Ayrıştırılan borular ihtiyaç sahipleri ile buluşmak için paketlenir. Honlanmış boru hidrolik silindirler için kullanılan ve geniş ölçü yelpazesine sahip, yüksek kaliteli, gerilimi giderilmiş soğuk çekim dikişsiz borulardır. Bu borular özellikle içten yanmalı motorlar da kullanılır. Bu da günümüzde ki birçok otomobilin içinde olduğu anlamına gelir. Sadece otomobillerde değil, jeneratörlerde de oldukça sık kullanılan bir boru türüdür. Bu sayede patlama ya da yangın tehlikesini ortadan kaldırır. Otomobilin birçok yerinde kullanılan bu borular farklı ölçülerde de üretilebilmektedir. Honlanmış borular ulaşımımızı sağlayan çoğu araçta ve otomobilde kullanılması insan hayatını büyük ölçüde kolaylaştırmıştır.

Honlanmış Boru Üretimi

Özel bir plastik malzeme kalıplara dökülerek borular elde edilmektedir. Borulara uygulanan rutin uygulamalardan sonra belli başlı ölçülere getirmek için honlama işlemi gerçekleşir. Borular yalnızca bu sayede kullanışlı hale gelir. Bu tür borular honlama işlemi sayesinde dış ve içte bulunan pürüzleri de ortadan kaldırarak pürüzsüz bir yüzey ve şekil elde etmeyi amaçlar.

Honlama borular ve bunlara özel üretim işlemi günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle tesisat sisteminin vazgeçilmez malzemesi olan borular da kullanılmaktadır. Honlanmış boru talep edilen her ölçüde kullanım alanı sunmaktadır. Ev içinde ya da herhangi bir yerleşim yerinde kullanılan boruların kullanım alanına göre farklı ölçüler seçilebilir. Honlanmış borular bu ölçülerin kusursuz ve tam olması için birçok farklı işlemden geçer.