Paslanmaz Boru

Paslanmaz Boru

Paslanmaz boru birçok sektörün vazgeçilmez ürünüdür ve çelik yapısı ile ihtiyaçları karşılayacak şekilde üretim göstermektedir. Yurt dışı ve yurt içinde özel tesislerde üretimi sağlanır. Özel metal alaşımlarıyla  bilinen boruların malzemeleri farklı amaçlar için kullanılır. Örneğin; kimyasal madde üretimlerinde, tanklarda, su ve kanalizasyon, doğalgaz ve kimyasal atık depolarında, yüksek basınç ve kimyasal bulunan (zehirli atıklar dahil) ortamlarda kullanımı oldukça yaygındır. Fiziksel ve mekanik özellikleri ile kullanıldığı yerlerde daha uzun süre sağlam kalabilir ve bu nedenle sıklıkla tercih edilir. Özellikle endüstriyel tesisler, imalat sektörü, otomotiv ya da tekstil gibi sektörlerin paslanmaz boruları daha sık tercih etme sebebi bu tür özelliklerdir.

Borular sık kullanımlarına göre dikişli ve dikişsiz olarak ikiye ayrılır. Dikişsiz borular içerisinde bulunan metal sayesinde herhangi bir kaynak bağlantı içermeden basınç ve sıcaklığa karşı dayanıklı halde bulunurlar. Çeşitli endüstri, yağ ve gaz ortamları için bu tür borular kullanılır. Dikişli yani esnek borular ise hemen hemen endüstrinin her alanında kullanılan borulardır.  Korozyona ve basınca dayanıklılıktan çok daha iyi bir katman sağlanır. Ayrıca mat, polisajlı ve satine yüzey olmak üzere 3 farklı çeşidi bulunmaktadır.

Paslanmaz Boru Kullanım Alanları Nelerdir?

Genellikle sektörlerin talep ettiği ihtiyaçları karşıladığı için paslanmaz borunun bir çok alanda kullanımı mevcuttur. Dayanıklı olmasının yanı sıra kolay işlenip şekil verilebilen ve uygun şekilde kaynak, montaj ya da bağlantı noktalarının olması paslanmaz boru taleplerini arttırmaktadır. Örneğin; gemi imalatı, inşaat, sağlık, makine üretimi, üretim tesisleri, savunma ve hava sanayisinde etkin bir kullanım görülmektedir. Alkol ve alkolsüz içecek sanayi, mutfak ve ısıl işlem sanayisinde, beyaz eşya ve makine sanayilerinde otomotiv ve sabun sanayilerinde, ilaç sanayisinde, depolama tankları üretiminde, nakil hatlarının üretiminde kullanılabilen geniş ebat ve fiyat aralığı seçenekleri bulunmaktadır.

Düşük ve yüksek sertliği, yüksek dayanıklılığı ve kolay şekil alması, ısı, basınç ve yıpranma durumu, sürtünme ya da diğer özellikleri göz önüne alınarak boru seçiminin yapılması gerekmektedir. Paslanmaz borular yüksek basıncı kolaylıkla tolere edebilir, kullanım ömrü uzun olan ürünlerdir ve zararlı kimyasalları salmazlar. Bunlara ek olarak paslanmaz borular çalışma ortamında ve kullanıldıkları yerlerde kötü bir sonuca ya da yan etkiye yol açmaz.

Paslanmaz Boru Ölçüleri

Paslanmaz boru ölçüleri genellikle kalite ve yüzey çeşidine göre değişiklik gösterir. Özellikle  304 kalite borular (304 paslanmaz çelik) hem fiyat hem de kalite bakımından en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Paslanmaz borular aslında genel itibari ile çelik alaşımdan ve az miktarda kromdan oluşur. Ölçüleri 6 mm den 508 mm ye kadar bulunabilmektedir. Daha alçak ya da yüksek talep edilen ölçü dışındaki borular özel imalat borular olarak tanımlanmaktadır.