Bakır Boru

Bakır Boru

Bakır boru, oldukça fazla kullanım alanı bulunan bir malzemedir. Kullanım alanları arasında; şofbenler, kombiler, sıhhi tesisatlar, ısı tesisatları, ev ve sanayi tipi klimalar ile birlikte, güneş enerji sistemleri ve yerden ısıtma sistemleri bulunur. Bunlara ek olarak hava ve yağ tesisatları, medikal tesisatlar ve doğalgaz tesisatları alanlarında da kullanılır. Piyasada kendisine bu kadar geniş bir kullanım alanı bulan bu malzemenin ham maddesi bakırdır. Tamamen doğal bir malzeme olan bakırın birçok avantajı bulunmaktadır. Örneğin bakır, yumuşak yapısı sebebiyle işlenebilirliği yüksek olan bir maddedir. Ek olarak iletkenliği de yüksek olan bakır materyali, lehim ve kaynak gibi işlemler için de uygundur. Bu özellikleri sayesinde kolay şekillendirilebilen bu malzeme, çekme mukavemeti ve dayanıklılık açısından da diğer malzemelerden daha üstün özelliklere sahiptir. Bakırdan üretilen bakır boru da aynı şekilde ham maddesinin özelliklerini göstermektedir. Bakır boruların bir başka avantajı da ateşe karşı oldukça dayanıklı olmasıdır. Buna ek olarak plastik borular gibi kemirgenlerden de etkilenmez. Bakır boruların diğer bir özelliği de korozyona karşı çok dayanıklı olmasıdır.

Bakır Boru İmalatı

Bakır boru imalatı, sıvı halinde bulunan bakırın biyet kalıplarına dökülmesi ile başlayıp, ardından ekstrüzyon prese gönderilmesi ile devam eder. Bu işlem sayesinde elde edilen borular, daha sonra tavlanma işlemine tabi tutularak, çektirme işlemi uygulanır. Bu işlemler sonucunda bakır borular hazır hale gelmektedir. Bakır boruların üretim standartları oldukça farklıdır. Bu standartlar; DIN EN 1057, DIN EN 13348, DIN EN 13600, ASTM B280, ASTM B68, ASTM B75, TS 380’dir.

Neden Bakır Boru Tercih Edilmelidir?

Bakır borular oldukça kolay bir uygulanabilirliğe sahiptir. Bakır boruların son derece geniş ürün yelpazesine ve kullanım alanına sahip olması da çeşitlilik açısından avantajlıdır. Ürünlerin performans değerlendirme skorları da oldukça başarılıdır. Bunlara ek olarak bakır borular, çok fazla bakım da gerektirmezler ve uzun ömürlüdürler. Bunların yanı sıra diğer tercih sebepleri ise, iletken olmaları, korozyona dirençli yapıları olması ve hammadde kaynağının bol miktarda tedarik edilebiliyor olmasıdır.

Bakır Boruların Kullanım Alanları

Bakır boru kullanım alanı açısından birçok farklı sektörde yerini bulmaktadır. Bakır boruların kullanım alanlarının metal sanayide geniş bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Ağırlıklı olarak su dağıtım sistemlerinde kullanılır ve tercih edilir. Örneğin günümüzde sıklıkla kullanılan ana soğuk su şebekeleri bu sistemlerden birisidir. Bir diğer kullanım alanı da drenaj ve menfez sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Borular birçok sistem için oldukça fazla gerekliliğe sahip olan malzemelerdir. Bu sistemlerden bir diğeri de, bakırın ısıya dayanıklılık özelliğinden yararlanılan bir sistem olan ve güneş ısı sistemlerinin de dahil olduğu doğrudan ısı sistemleridir. Ek olarak, temel yakıt sistemlerinde, oksijen sistemlerinde ve yanmaz medikal gaz sistemlerinde de bakır borulardan faydalanıldığı bilinmektedir.