Alüminyum Boru

Alüminyum Boru

Alüminyum boru hafifliği ve yüksek ısı iletkenliği nedeniyle birçok alanda tercih edilir. Hafifliği nedeniyle hareketlilik ve ağırlığın önemli değişkenler olduğu tesisat alanlarında destek malzemelerden biri olarak kullanılmaktadır. Hafif yapısına ek olarak kolay şekillenebilir olma özelliği de malzemelerin sık sık şekillendirildiği tesisat alanlarında tercih edilmesinde önemli bir etkendir. Yüksek ısı iletkenliği özelliği sayesinde ise ısı dengesinin önemli olduğu alanlarda kullanıldığı görülmektedir. Alüminyum borunun aynı zamanda elektrik iletkenliği de yüksektir. Korozyon karşı direnci bulunan bu boru türünün tamamen paslanmaz olmasa da uzun süre paslanmaya karşı dayanıklılığı bulunmaktadır. Bu sayede uzun süreli kullanımı mümkün olmaktadır. Gıda ürünleri, gaz ve sıvılara etkisi olmayan alüminyum borunun bu özellikleri sayesinde de gıda alanında kullanımı yaygındır.

Alüminyum Boru Üretimi

Alüminyum tek başına dayanıklı bir madde olmamasına karşı üretim sürecinde farklı maddelerle birleştirilerek meydana gelen alüminyum borular oldukça sağlam yapıda bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Belli bir kullanım ömrü olmasına rağmen geri dönüştürülebilme özelliği, benzer diğer malzemelere göre daha düşük maliyetli olması, diğer malzemelerle kolaylıkla birleştirilebilmesi ve sağlığa herhangi bir zararının bulunmaması nedeniyle birçok alanda kullanımı tercih edilmektedir. Çeşitli hava koşullarına elverişli kullanımı sayesinde malzeme ömrü daha uzun olan alüminyum boru, hava koşulları dışında yine çeşitli dış etkenlere karşı da dayanıklıdır. Farklı alanlarda kullanımına göre farklı boyut ve şekillerde üretilen alüminyum boruların fiyatları malzeme kalitesi, kullanılacak sektör ve diğer etkenlere göre değişkenlik göstermektedir. Kullanıcıların ihtiyaç ve isteklerine göre üretimi mümkün olan bu malzemenin her türlü kalitede çeşidi bulunmaktadır. Ancak bu malzemenin alım sürecinde dikkatle incelenmesi ve yüksek kaliteli olmasına dikkat edilmesi kullanım sırasında meydana gelebilecek sorunların önlenmesinde etkili olmaktadır. Kalite çeşidi kullanıcının seçimine göre ayarlanabilse de bu süreçte kullanımda oluşabilecek dezavantajların da dikkate alınması tavsiye edilmektedir.

Alüminyum Boru Nerelerde Kullanılır?

Kullanım kolaylığı, ekonomikliği ve geri dönüşüm özellikleri gibi nedenler sayesinde birçok alanda kullanımı mümkün olan alüminyum boru; havacılık, demiryolu endüstrisi, tıp endüstrisi, ısıtma ve soğutma sektörü, otomotiv sektörü, savunma sanayi, inşaat sanayisi, buzdolabı sektörü, gemi sanayisi gibi birçok alanda kullanılır. Bunlara ek olarak paspas ve süpürge sapları, gaz borusu, çeşitli aydınlatma direkleri, dolap askılık boruları, çamaşırlık direkleri, perde direkleri, cam temizliklerinde kullanılan teleskopik borular gibi ürünlerde yapı malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Tıbbi malzemelerin üretiminde de kullanılan alüminyum borular, sağlıklı yapısı nedeniyle gıda sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır. İnşaat sanayi ve gemicilik sanayi ve diğer sanayi alanları alüminyum borunun en yaygın kullanımının olduğu alanlardır. Daha birçok alanda kullanımı gittikçe yaygınlaşan bu yapı malzemesinin temininin de bununla birlikte kolaylaşmasına rağmen kaliteli ürün elde etmek de bir o kadar zorlaşır. Bu nedenle alüminyum boru temin edilirken kaliteli malzeme üreten bir firmadan almaya dikkat etmek gerekir.