Polipropilen PP

Çubuk, Levha, Kaynak Teli çeşitleri ve talaşlı imalatı

Polipropilen nedir?

Polipropilen (PP) poliolefin grubundan olup propen polimerizasyonu süreci sonunda elde edilen plastik olarak bilinen kimyasaldır demek yanlış olmaz. Süper dayanıklı ve sert yapıları ile bu malzemeler oldukça fazla endüstri ve sanayi sektöründe kullanım yeri bulur. Bu malzeme özellikle otomotiv sektörü başta olmak kaydı ile mutfak malzemeleri üretimi yapan yerlerin ana malzemesindir. Termoplastik özellikte olan bir plastik türüdür.

Bu alanların dışında tekstil, gıda ve benzeri çok sayıda sektörde kullanılabilen bir malzeme olması ile bilinir. Polipropilen asit ve bazlara karşı olan mukavemeti ile bilinir. Kısaltması PP olarak kabul edilir. 1954 yılında Almanya’da Alman kimyager Karl REHR tarafından keşfedilmiştir. Yapısı sert ve sağlam olmasının yanında opaktır. Özgül ağırlığının düşük olması nedeniyle su üstünde kalabilir. Aynı zamanda elektriksel olarak yalıtkan özellikte bir şeydir.

Polipropilen (PP) düşük yüzey direnci ve yüzey pürüzlülük değeri olması hasebiyle gıdalar için saklama kabı olarak kullanım imkânı bulunan bir malzeme. Sıcak bir duruma karşı genleşme katsayısı yüksektir. Ultraviyole ışınlar karşısında zayıf bir yapısı vardır.

Polipropilen (PP) Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Bu özel malzeme sıcak karşısında dayanıklı bir malzeme sayılır. Ancak 130 -170 derece arasında erime noktası bulunur. Ticari sektör tarafından tercih edilmesinin en büyük sebebi az maliyeti olması nedeniyledir. Darbelere karşı mukavemeti oldukça iyi sayılır. Termoplastik işleme süreçlerine uygun bir yapısı vardır. Zayıf yönleri arasında hava şartlarına karşı güçsüz olması ve oksitlenme meydana gelmesi sayılabilir. Aynı zamanda yanıcı bir malzeme olarak kabul edilir.

PP kimyasal özelliklerini teknik açıdan sayacak olursak şu şekilde sayabiliriz;

 • Büyük ölçüde kimyasal dayanma gücü,
 • Yüksek düzeyde elektriksel dayanma gücü,
 • Yüksek seviyede çekme dayanımı,
 • Aşınma konusunda düşük dayanım,
 • Özgül ağırlığının düşük olması ile su yüzeyinde kalabilmesi,
 • Hava şartlarına karşı güçsüz olması,
 • Kaynak yapılabilme olanağının olması,
 • Gıda konulabilmesine uygun yapısıdır.

Polipropilen (PP) saydığımız bu üstün kimyasal özellikleri bakımından oldukça fazla sektörün ihtiyacını karşılayan temel bir malzeme haline geldi.

Polipropilen (PP) Kullanım Yerleri

Farkına varmadan günlük yaşantımızda sürekli karşılaştığımız bir malzeme. Özellikle evlerde kullanılan her türlü beyaz eşya, mutfak eşyası, banyo malzemeleri, mobilya, elektrik malzemeleri, ofis ve bahçe malzemeleri ve hatta sokakta gördüğümüz birçok şey bu malzemeden yapılmaktadır. Otomotiv üretim sektörünün kullandığı birçok parça, gıdaların ambalajlanmasında kullanılan malzemeler, kırtasiye malzemeleri gibi aklınıza gelecek birçok plastik parça bu malzemeden oluşur.

Şişe, su bidonları, oyuncaklar yine bu malzemeden yapılan birtakım eşyalar. Gözünüzün gördüğü her plastik malzemeyi bu şekilde sıralamak ve saymak mümkün. Aklımıza gelmeyecek halı gibi birtakım eşyaların üretiminde de kullanılır. Polipropilen (PP) plastik yüzme havuzları ve oyuncak havuzlarda kullanıldığı gibi bazı nakliye malzemelerinde de kullanılan ham maddedir. Endüstriyel alanda birçok kullanım yeri olması gayet normal karşılanmalıdır.

En çok kullandığımız eşyalara örnek verebileceğimiz mutfak gereçlerinin dışında valiz ve bavullarda bu malzemeden yapılır.

Satışını YaptığımızPolipropilen PP Ürünler

 • Polipropilen PP Çubuk
 • Polipropilen PP Levha
 • Polipropilen PP Kaynak Teli
 • Polipropilen PP Talaşlı İmalat Hizmetleri